X
X
USD

Xcode Cloud ve Swift Nedir? 

AnasayfaYazılarMobil UygulanalarXcode Cloud ve Swift Nedir? 

Xcode Cloud ve Swift Nedir? 

Xcode Cloud ve Swift nedir? Apple tarafından açıklanan yeni araçlar Xcode Cloud ve Swift tam olarak geliştiricilerin daha ilgi çekici uygulama deneyimleri yaratmalarına yardımcı olmak ve daha iyi kalitede uygulamalar üretmek amacı ile geliştirilmiştir. 

Xcode Cloud, bireysel bir şekilde çalışan geliştiricilerin ve ekiplerin daha verimli olabilmeleri ve kullanıcılarına kullanışlı uygulamalar sunmaları sağlamak adına güçlü bulut hizmetlerini kullanmak adına uygulamaları üretmek, test etme ve dağıtma amacı ile ihtiyaç duyulan çok sayıda görevi ve aracı bir araya getirmeye yaramaktadır. Ayrıca uygulama içi etkinlikler ve özel ürün sayfaları ile birlikte App Store şimdi geliştiricilere ve uygulamalarını tanıtmaları ve kullanıcılar ile bağlantı kurmaları için farklı ve yeni yollar da sağlamaktadır. 

Swift uygulaması içerisinde dilin içine yerleştirilen eş zamanlılık desteği ile büyük bir ilerleme kaydedilmektedir ayrıca artırılmış gerçeklik teknolojileri de sunmaktadır. Ancak sağladığı tek fayda bu değildir. Bununla birlikte kullanıcılar için diğer programlama dillerine oranla günümüz teknolojisine daha yatkın ve geliştirilmeye de açık bir sistemdir. Bu sistemler ilk kez 2003 yılında halka tanıtılmıştır. Birbirleri için ayrılmaz özellikler olan Xcode Cloud ve Swift daha detaylı bir şekilde açıklamamız gerekirse ikisini de ayrı ayrı ele alarak başlayalım. 

Xcode Cloud Nedir?

Xcode Cloud ve Swift nedir? Açıklamadan evvel Xcode Cloud ne olduğunu açıklamaya çalışırız. Xcode Cloud özel olarak Apple geliştiricileri için tasarlanan ve yeni bir sürekli entegrasyon ve dağıtım bulut hizmeti vermektedir. Xcode13 içine yerleştirilen Xcode Cloud, her büyüklükte geliştiricilerin ve ekiplerin de yüksek kalitede uygulamaları sizlere sunmaya yarar. Ayrıca uygulamaları daha verimli bir şekilde üretmeleri de test etmeleri ve dağıtmaları için daha hızlı ve basit bir yol da sunmaktadır. Xcode Cloud uygulamaları genelde otomatik olarak bulutta oluşturmaktadır. Geliştiricilerin MAC’lerini diğer görevler içinde boşta kalmasına yardımcı olur. 

Xcode, macOS, İOS, watchOS ve tvOS için yazılım geliştirmek adına Apple tarafından üretildiğini söylemiştik. Buna göre bu program ile yazılım geliştirmek isteyen bireysel kullanıcılar normal programla oranla daha rahat bir ortam bulmaktadır. 2003 yılında sunulan bu hizmetin şu ana kadarki en çok geliştirilen ve beğenilen sürümü 8.3.3 olmaktadır. 

Xclode Cloud içerisinde Apple tarafından kullanıcılara daha rahat edebilmeleri i.in sürekli güncellemeler gelmektedir. Buna göre kaldırılan birçok özellik ya da iyileştirilme getirilen özellikler de bulunmaktadır. Kaldırılan özelliklere örnek vermemiz gerekirse; daha önceden Xcode bir ürün oluşturma işlemi sırasında birden fazla sisteme dağıtmayı desteklerdi ancak yeni dâhil olan bir teknoloji ile yeni sürümler içerisinde yenileştirildi ve geliştirildi. Bundan dolayı bu desteklenmeler yeni sürümler içerisinde yoktur. 

Swift Nedir?

Swift, Apple markasınca İOS ve macOS uygulamalarına İOS ve MAC uygulamaları geliştirme adına oluşturulan ve denenerek çalışan güçlü ve kullanımı oldukça kolay, nesne yönelimli bir programlama dili olarak bilinmektedir. 

Swift birçok Apple ürünü ile birlikte kullanılacak şekilde tasarlanılmıştır. Son yapılan araştırmalara göre dünyada en çok kullanılan 10 programlama dili arasında yer almaktadır. Yazılım geliştiricileri tarafından uygulanan bu programlama dili ile kullanıcılar zamandan da tasarruf sağlamaktadır. Swift programlama dili için XCODE programı kullanmaktadır. 

Xcode Cloud ve Swift Özellikleri

Xcode Cloud ve Swift nedir? Hangi özellikleri sunmaktadır. Xcode Cloud ve Swift kullanıcıları için birçok özelliği kolaylaştırır. Bunları sıralamamız gerekirse;

  • Kütüphaneler, çalışma zamanı ve geliştirme
  • Bellek yönetimleri
  • C ile benzerlikler
  • Objective –C ile Benzerlikleri
  • Objective C’den farkları

Xcode Cloud ve Swift nedir ve kullanıcılarına nasıl özellikler sunar ne gibi iyileştirmeler bulunmaktadır sizler için inceledik. Xcode ve swift için merak ettiğiniz diğer sorunlar için iletişim kanalımızı kullanabilirsiniz. 


Top