X
X
USD

Web Push Notification Nedir?

AnasayfaYazılarWeb YazılımWeb Push Notification Nedir?

Web Push Notification Nedir?

Web Push Notification Nedir? sorusu akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte merak konusu olmuş sorulardan birisidir. Bu teknoloji anlık bildirim sisteminin internet tarayıcılarda da kullnaılmasını sağlayan sistemdir. Çalışma mantığı bakımından akıllı telefonlardaki bildirim ile aynı olsa da herhangi bir uygulama indirmeye gerek kalmadan çalışma şekli ile diğer yöntemlere nazaran daha avanjlıdır demek mümkündür. Web push notification kullanım şekli bakımından push notificationdan farklıdır. Bildirim çubuğunda yer alan ya da pop-up olarak ortaya çıkan Push notificationu kullanabilmek için o uygulmayı telefona indirmiş olmak, kurmak ve bildirim izni vermiş olmak gerekmektedir. Ayrıca mevcut uygulamanın arka planda çalışıyor olması da gerekmektedir. Web push notification çalışma prensibi şu şekildedir:

Bir internet sitesini ziyaret ettiğiniz zaman ekranda 'web sitesi size bildirim göndermek istiyor' diye bir yazı görünmektedir. Bu aşama web push notificationın ilk aşamasıdır. Eğer izin ver seçeneğini tıklarsanız artık o internet sitesinin web push notification üyesi olmuş olursunuz. Web sitesine abone olduktan sonra site arka planda açık olmasa bile bildirim almaya devam edersiniz. Push notificationda bildirim göndermek için pek çok farklı koşul sağlanması gerekse de web push notification bu gibi gerekçelere ihtiyaç duymadan bildirim göndermektedir.

Web Push Notificationın Ne Gibi Avantajları Vardır?

Sıradan bir akıllı telefon uygulaması geliştirmek zamanımızın ve paramızın boşa gitmesine neden olabilir. Kimi zaman uygulama geliştirme aşamasında harcadığınız parayı geri kazanmanız uzun sürebilir. İşte web push notification burada devreye girmektedir. Bu yöntem sizlere akıllı telefon uygulamasına gerek kalmadan hedeflediğiniz kitleye bildirim gönderme imkanını sizlere sunmaktadır. Bu yöntemin kullanıcılara sunduğu bir diğer avantaj internet sitesinin kullanıcılar tarafından görüntülenmesine gerek kalmıyor olmasıdır. Diğer şekilde akıllı telefonlardaki uygulamaların kullanıcılara bildirim göndermesi için arka planda açık kalması gerekmektedir. Web push notification bu gerekliliği ortadan kaldırmaktadır. Bu şekilde siteye abone olunduğunda arka planda çalışmasına gerek kalmadan bildirim gönderim imkanı bulunmaktadır. Bu yöntemin diğer bir avantajı ise sizlere bilgisayar kullanıcılarına da ulaşma imkanı sağlamasıdır. Günümüzde internette yer alan içeriklere kullanıcıların birçoğu mobil cihazlar vasıtasıyla ulaşsa da bilgisayar kullanıcıları da pazarda %40 oranında yer almaktadır. Azımsanmayacak boyutta olan bu oran ile bilgisayar kullanıcılarına ulaşmakta oldukça önemli hale gelmiştir. Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera gibi çeşitli internet tarayıcıları vasıtasıyla web push notification çalışabilmektedir. Bilgisayar ve mobil cihazlarda aynı cihazlar kullanıldığı için tüm platformlarda yer alan kullanıcılara ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Bu şekilde ise daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı elde eder ve hedef kitlenizi genişletme olanağı bulmuş olursunuz.

Dönüş Oranı Yüksektir

Bu yöntem, diğer bildirim gönderme yöntemlerine kıyasla daha yüksek dönüş oranına sahiptir. Herhangi bir ek pencere açmaya gerek kalmadan direkt kullanıcıya getirdiğinden tıklanma oranı diğer bildirim gönderme yöntemine göre oldukça yüksektir. Gönderdiğiniz bildirim ile ilgilenen kullanıcı herhangi bir dolaylı yönteme ihtiyaç kalmadan direkt olarak tıklar ve sizin bildiriminizi görür. Eğer kullanıcı bildirim ile ilgilenmiyorsa bildirim ekranını temizlemesine gerek kalmaz çünkü mesaj birkaç saniye içinde kaybolur.

Web Push Notification Güvenli Midir?

İnternet kullanıcılarının en çok merak ettiği konuların başında güvenlik gelmektedir. Pek çok internet sitesinin hedefledikleri kullanıcılara gönderdikleri tanıtım ve bilgi verme amaçlı mailler spam kutusuna düşebilmektedir kimi zaman. Eğer ki kullanıcı spam kutusunu kontrol etmiyor ise gönderilmiş olan mailler hiç kontrol edilmeden silinme durumları ile karşı karşıya kalmaktadır. Web push notification uygulaması ile kullanıcılar bu durumu ortadan kaldırıp sade ve yalın bir halde bildirimleri kullanıcılar ile buluşturmaktadır.

 

 

 

 


Top