X
X
USD

Honda marka logosu Tarihi ve anlamı

AnasayfaYazılarProjelerimizHonda marka logosu Tarihi ve anlamı

Honda Markası ve Geçmişi

Özellikle otomobil merakı olan gençler Honda marka logosu tarihi ve anlamı nedir, merak etmektedir. Honda; motosiklet, otomobil, SUV ve hafif arazi aracı dünyasında oldukça önemli bir yere sahip bir otomotiv firmasıdır. Soichiro Honda adlı bir Japon girişimci tarafından 1948 yılında kurulmuştur. Merkezi, Japonya’nın başkenti Tokyo’dadır. Başlangıçta bir motosiklet üreticisi olarak faaliyet gösteren firma zamanla Dünyanın iyi tanıdığı bir otomobil markası olmuştur. Halen Dünyanın bir numaralı motor üreticisi olan Honda; motosiklet ve otomobilin yanı sıra zamanla su motoru, scooter, elektrik jeneratörleri, çim biçme makineleri ve uçak üreten bir firma haline gelmiştir. Japonya’da bulunduğu sektörlerde öncü bir firma olmayı başarmıştır. Motosiklet sektöründe geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Honda’nın Dünya üzerinde çok sayıda alıcısı vardır.

Honda marka logosu tarihi ve anlamı farklı ülkelerin birbirinden farklı özelliklere sahip pistlerinde yapılan yarışmalarda bir gurur tablosu oluşturmaktadır. Dünyanın en prestijli motosiklet yarışlarından MotoGP’de ve tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışları dizisinin en prestijli ve en yüksek düzeyde izleneni Formula 1 (F1) yarışmasında marka şampiyonlar listesinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Her iki alanda da çok sayıda şampiyonluklar elde etmiş bir markadır Honda. Japonya’nın dışında, ABD Belçika ve Brezilya’da kurulan motosiklet fabrikalarının yanında hali hazırda Türkiye (Kocaeli’nin Gebze ilçesinde) de dahil olmak üzere birçok ülkede (Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere, Filipinler, Pakistan) otomobil üretimi yapmaktadır. Honda, 1982 yılında, ABD’de üretim yapan ilk Japon otomobil markası olmuştur. Ünlü robot Asimo da Honda tasarımıdır.

Logonun Tarihi Süreci

Honda marka logosu tarihi ve anlamı incelendiğinde motosikletler ve otomobiller için Honda’nın iki farklı logo kullandığı görülmektedir. Şirket kurucusu Soichiro Honda; 2. Dünya Savaşında ortaya çıkan yakıt krizi nedeniyle bisikletlere takılabilen bir motor keşfetmiştir. Bu icatla çok meşhur olan Honda, buradan kazandığı parayla Honda şirketini kurarak seri biçimde motosiklet üretimine başlamıştır. Honda markası şu anda motosiklet dünyasında bir numaradır. Honda, 1963 yılında ilk kez dört tekerlekli bir araç üretmiştir. Honda otomobillerinde kullanılan logo “H” harfidir. İlk logo 1963 yılında üretilen T360 mini kamyonun ön tarafında kullanılmıştır. Otomobil logosu 1969, 1981 ve 2000 yıllarında üç defa şekil değiştirmiştir. Motosiklet logosu ise ilk defa 1947’de tanıtılmıştır. Logo 1948, 1953, 1968, 1973, 1985 ve 1988 yıllarında değişime uğramıştır.

Logonun Anlamı

Honda marka logosu tarihi ve anlamı H harfinden oluşan logo firmanın kurucusu olan Honda’nın soyadının ilk harfinden almaktadır. Otomobillerde kullanılan logoda üst kısım daha geniş alt kısım daha dardır. Kimileri koltuğa benzeterek rahatlık ve güvenliği temsil ediyor derken; kimilerine göre de Honda’nın resmi sloganından ilerleyerek hayallerine ulaşma gücünü yansıtmaktadır, diye ifade etmektedir. Bugün Honda logosu en çok bilinen ve en popüler logolar içinde yer almakta; kaliteyi, dayanıklılığı ve güveni temsil etmektedir. Motosiklet logosunun ise başlangıçta antik Yunan tanrıçası Nike’dan esinlenerek dizayn edildiği görülmektedir. Önceleri altın renginde kanat ve insan figürü yerleştirilmiş ve “Honda” yazısı mavi zemin üzerine beyaz renkte ve sans serif stilde yazılmıştı. Sonra mavi zemin ve insan figürünün kaldırıldığı görülmektedir. Kanatlar metal renk ve iki yana doğru açılır bir hal almış. Bu değişim; markanın sürekli geliştiğini göstermektedir.

Logonun Markaya Katkısı

Honda marka logosu tarihi ve anlamı açıklarken şirketin çıkış noktası olan motosikletteki logoya ne kadar önem verdiklerini otomobile göre daha sık yapılan değişikliklerden anlamaktayız. Motosiklette 1968’de Honda yazısı tekrar logoya katılmış. Oval zemin içinde de HM kısaltması yer almıştı. Kanatlar bu sefer oval çerçevenin solundan çıkıp sağa doğru karmaşık ve büyük bir hal alıyordu. 1973’de oval çerçeve kaldırılıp, kanatlar ve yazı siyah çerçeveli altın rengi olmuştu. 1985’de yazı siyah ve beyaz; kanatlar siyah, beyaz, mavi ve kırmızı yapılmıştı. 1988’de yapılan ve kalıcı olan tasarım logoya ve markaya büyük güç kattı. Logo ikonik stilden çağdaş bir görünüme kavuştu. Logolar artık daha yumuşak hatlı ve kırmızı renkli. Motorlu araçların üzerinde logoları görenler Honda’ya ait olduğunu hemen anlamaktadır. Honda'nın ilk modellerine saygı anlamında ortaya çıkardığı sloganı “Power Of Dreams” yani "hayallerinizin gücü" Honda’yı ve geldiği noktayı anlatan en iyi ifadedir.


Top