X
X
USD

Dart Programlama Dili Nedir ?  

AnasayfaYazılarMobil UygulanalarDart Programlama Dili Nedir ?  

Dart Programlama Dili Nedir ?  

Dart programlama dili nedir soruları teknoloji severler tarafından merak edilmektedir. Teknolojinin günden güne gelişmesi ile birçok program çeşitli işlevleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bu programlardan biri de dart programlamadır. Dart, orijinal olarak Google'ın geliştirdiği ve daha sonra Ecma tarafından standartlaştırılmış olan açık kaynaklı bir programlamadır. Google destekli Flutter SDK sayesinde artık Dart'ta iOS ve Android uygulamaları geliştirebilirsiniz. Mobil uygulamalara ek olarak, web, sunucular ve IoT cihazları için uygulamalar geliştirmek için Dart programlama dilini kullanabilirsiniz. Dart dili, C programlama dilinin kod dizilerine benzer şekilde sınıf tabanlı, tek kalıtımlı ve kısaca nesne yönelimlidir. JavaScript'e veya çalıştığı sistemdeki ana dile çevrilebilir. Arayüzleri, soyutlamaları, jenerikleri ve isteğe bağlı türleri destekler.  

Dart Programlama Dili Neden Tercih Edilmektedir?  

Birçok dilin aksine Dart, geliştiricinin geliştirme sürecini mümkün olduğu kadar konforlu ve hızlı hale getirmek için tasarlanmıştır. Bu sebeple, kendi paket yöneticisi, çeşitli derleyiciler/taşıyıcılar, ayrıştırıcılar ve biçimlendiriciler gibi oldukça kapsamlı yerleşik araçlarla beraber gelir. Dart sanal makinesi ve Just-In-Time derlemesi, kod değişikliklerini anında yürütülebilir konuma getirmektedir. Kod üretildikten sonra yerel dilde derlenebilir, bu sebeple onu çalıştırmak için özel bir ortama gerek duyulmamaktadır. Web geliştirme durumunda Dart, JavaScript'e taşınır. Google tarafından 2018 yılında resmi olarak piyasaya sürülen 
Flutter, Dart programlama dilinin kaderi üzerinde büyük bir etkiye sahip olmuştur. Geliştiriciler, Flutter Çerçevesini kullanarak iOS ve Android için tek bir platformda yerel mobil arayüzler ve  uygulamalar geliştirme yeteneğine sahiptir. Dart ve Flutter, ayrı platformlar için farklı diller öğrenme ihtiyacını ortadan kaldırır.  

Dart Programlama Dili Avantajları Nelerdir?  

Dart programlama dili nedir soruları ile birlikte bu programın avantajları da merak edilmektedir. Dart dilinin en güçlü yönlerinden biri, JavaScript'e veya üzerinde çalıştığı sistemin ana diline çevrilebilmesidir. Flutter ile yazılım geliştirmek amacıyla Dart adlı bir programlama dili de kullanılıyor. Bu özellik Dart'a çok yönlülüğünü kazandırdığı için Dart'ın yükselişte olan programlama dillerinden biri olabileceği tahmin edilebilir. Söz dizimsel olarak Java ve C'ye benzer olması, Dart'a bu dilleri daha önce öğrenmiş programcılar için büyük bir avantaj sağlar. Öte yandan, insanlar, basit sözdizimi sayesinde Dart'ın JavaScript'ten daha kolay öğrenildiğini fark ediyor. Dart yalnızca JavaScript ile rekabet eden bir dil olarak düşünülmemelidir. Dart, JavaScript'in sadece bir rakibi değil, birçok platformda çalışabilen kendi başına yeni bir programlama dilidir. JavaScript ve Node.js gibi web geliştirme alanlarında rol oynarken, Ruby ve Python gibi kapsamlı dillerin yeteneklerini de tek bir platformda hayata geçirmeyi vadediyor.  

Neden Dart Programlama Dili Öğrenilmelidir?  

Dart programlama dilini öğrenmek için birçok neden var. Onları ele almak gerekirse;  
Öğrenmesi kolaydır. Dart modern  bir çerçevedir. Dart ile mobil uygulama geliştirme basittir. Java veya Swift kullanan biri tarafından Dart'ın ne kadar farklı olduğu hemen anlaşılır.  
İş verimliliğini artırır. Hot - Reload fonksiyonu ile kodda yapılan değişiklikleri eş zamanlı olarak uygulama üzerinde görmek mümkündür. Bu özellik, yazılım geliştirme sürecini büyük ölçüde hızlandırır ve  üretkenliği artırır. 
Girişimciler için idealdir. Bir fikrin yatırımcılara hızla ulaşmasını istiyorsanız Dart doğru  teknolojidir. Çünkü Android ve iOS için  yazılım geliştirmek için herhangi bir çaba gerektirmez. Bu nedenle maliyet avantajı sağlar. Bir yazılım geliştirici tarafından ihtiyacı duyulan her şeye sahiptir. Yerel uygulamaya yakın uygulamalar geliştirmek mümkündür. Tüm bunları göz önünde bulundurarak Dart, çeşitli araçlar sunar. Bu araçlar özelleştirilebilir ve güzel uygulamalar geliştirilebilir.   


Top