X
X
USD

Araç takip sistemi nedir kimler kullanır

AnasayfaYazılarProjelerimizAraç takip sistemi nedir kimler kul...

Araç Takip Sistemi Nedir

Araç Takip Sistemi nedir kimler kullanır? Özel aracınızın veya kiralık araçların konumu öğrenmek için geliştirilen sistemlere “Araç Takip Sistemi” adı verilmektedir.  GPS (Küresel konumlama sistemi); GPS uyduları vasıtasıyla her türlü hava koşulunda “GPS alıcısının” yer ve zaman bilgilerini tespit eden ve hafızaya alan bir uydu navigasyon sistemidir. Veriler 7 gün 24 saat internete bağlı bir bilgisayar, tablet, cep telefonu benzeri vasıtalarla takip edilebilmektedir. Araç takip sistemi ile izleyebileceğiniz hususlar: aracın geçtiği güzergahlar, aracın hızı, aracın istikameti, aracın mola verdiği yerler, bekleme ve yolculuk süreleridir. Harita üzerinde anlık ve geçmişe doğru çok sayıda veriye ulaşılabilmektedir. Böylelikle, aracın hareketi kontrol ve kayıt altında tutulabilmektedir. Araç takip sisteminizin özelliklerini ihtiyacınıza göre belirlemeniz gerekmektedir.

Araç Takip Sistemi nedir kimler kullanır? Araç takip sistemlerinin dört ana çeşidi vardır. Adları; GSM tabanlı sistemler (Araç takibi için SMS, DATA ve GPRS sistemleri kullanılmaktadır), uydu tabanlı sistemler (GSM çekmediği yerlerde tercih edilmektedir. Maliyeti yüksektir), kara kutu sistemler (araçlar anlık olarak takip edilememektedir) ve hibrid (diğer sistemlerin karışık kullanımıyla alakalıdır) sistemlerdir. Araç takip sisteminin kurulumu; araç takip cihazının araca monte edilmesi ve araca entegre edilmesiyle başlatılmaktadır. Burada sistemin; GPS, GSM/GPRS, sayısal haritalar ve özel yazılımın bütünleştirilerek çalıştırılması gerekmektedir. Araç takip cihazları; uydulardan aldıkları bilgileri kurulan ağ aracılığıyla veri iletişim merkezine iletmektedir. Yazılım aracılığıyla veriler derlenip düzenlenmektedir. Bu safhadan sonra ekrana yansıyan görüntüleri yazılım aracılığıyla kullanıcılar izleyebilmektedir.

Araç Takip Sistemini Kimler Kullanmaktadır?

Araç Takip Sistemi nedir kimler kullanır? Araç takip sistemleri kişisel olarak tercih edildiği gibi şirketler ve araç kiralama acenteleri tarafından da kullanılmaktadır. Bireysel olarak araç takip sisteminin esas gayesi aracın güvenliğidir. Aracın çalınma, kaçırılma ve benzeri olumsuz durumlarda kolaylıkla bulunabilmesinde araç sahibine ve güvenlik kuvvetlerine yardımcı olabilmektedir. Birden çok aracı bulunan şirketlerin araç takip sistemini kullanmadaki temel amaçları içinde iş planlaması, yakıt tasarrufu, rota takibi gibi sebepler yer almaktadır. Böylelikle, araç kullanımdan kaynaklı işletme giderleri sağlıklı olarak denetlenebilmektedir. Araç kiralama acentelerinin araç takip sistemlerini tercih etme nedenleri; araçlarını hırsızlıktan korumak, aracı kiralayan müşterilerin gerçek kullanım sürelerini ve mesafeleri tespit edebilmek ile araçların periyodik bakım veya arıza durumlarını yakından takip edebilmektir.

Araç Takip Sisteminin Faydaları Nerelerdir?

Araç Takip Sistemi nedir kimler kullanır? Araç takip sisteminin kullanmak birçok fayda sağlamaktadır. Alacağınız veriler ve raporlar ile maliyetten tasarruf sağlayabilir, sürücünüzün araç kullanma becerilerini ve verimliliğini ölçebilir, aracın performansını ve yakıt kullanımını değerlendirebilirsiniz. Aracınızın nerede olduğunu elde ettiğiniz anlık bilgi akışı ile hemen öğrenebilir ve aracı kontrol altında tutabilirsiniz. Böylelikle, araç disiplini sağlanmakta ve araçlar planlanan güzergahlar dışında kullanılamamaktadır. Bakım tarihleri sizin yerinize takip edilmektedir. Sigorta acenteleri, araç takip sistemi kullanan müşterilerine indirim sağlamaktadır. Sürüş bilgileri alındığından personelinizin trafik kurallarına karşı daha dikkatli davranarak kazaların, hasarların ve trafik cezalarının önüne geçilmektedir. Yanında alacağınız sensörler vasıtasıyla elde edeceğiniz bilgilere dayanarak işinize özel çözümler üretmenizi sağlamaktadır. Çalınmaya karşı koruma sağlamaktadır.

Araç Takip Sisteminin Kullanımında Hassas Noktalar

Araç Takip Sistemi nedir kimler kullanır? Araç takip sistemi kullanım maksadına uygun alınmalıdır. Aracın yapısına uygun olarak elektrik enerjisini aküden alan modeller ya da kendi enerjisini üreten araç takip sistemleri tercih edilmeli ve doğru monte yapılmalıdır. Dijital kafes özelliği sayesinde aracın olağanüstü hallerdeki hareketlerinde alarm üreten sistemle, yetki dışı araç kullanımının önlemeye yönelik kimlik kontrol sistemiyle, aracın kimler tarafından nerelerde ve nasıl kullanıldığı bilgisine ulaşan sürücü takip otomasyonu aracılığıyla aracın güvenlik yönünden takibi sağlanabilmektedir. Ayrıca, konulan acil durum butonu ile yardım çağrısında bulunulabilmektedir.


Top