X
X
USD

502 Bad Gateway Hatası Nedir

AnasayfaYazılarWeb Hosting502 Bad Gateway Hatası Nedir

502 Bad Gateway Hatası Nedir

502 Bad Gateway yani ağ geçidi hatası, sunucu hataları olan bir HTTP durum kodudur. Bu hatalar ziyaretçinin hatası değil, sunucu tarafında bir sorun olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda sunucuya fazla yüklenmiş olunabilir ya da kullanılan tarayıcı ile sunucu arasında ağ bağlantı sorunu olabilir ama bunlar kalıcı olmayan sorunlardır. Aynı zamanda güvenlik duvarı ve yanlış kodlama hatasından da kaynaklanabilir.

Teknik olarak bu hata, sisteminizin iletişim kurduğu sunucunun başka bir sunucuya bir proxy veya ağ geçidi olması durumunda oluşur. Alıcı sunucu isteklerle aşırı yüklendiğinde, proxy sunucusuna "kötü yanıt" gönderebilir. Aynı yanıt daha sonra sisteminize gönderilir. HTTP sözlüğünde bu yanıt 502 hatası olarak bilinir. 502 Bad Gateway hatası, özellikle internetteki bir sunucunun başka bir sunucudan geçersiz bir yanıt aldığını gösterir.

502 Bad Gateway Hangi Hata Çeşitleri ile Görülür

502 Bad Gateway hatalarını görmenin farklı yolları vardır. Bir siteye erişmeye çalışırken Sunucu Hatası veya 502 hatası alıyorsak, 502 Hatalı Ağ Geçidi hatası görülüyor demektir. Bu hata bazen şu uyarılarla da karşımıza çıkabilir:

 • HTTP Hatası 502 Kötü Ağ Geçidi
 • 502 Bad Gateway Proxy Hatası
 • 502 Bad Gateway sunucu hatası
 • 502 Hizmet Geçici Olarak Aşırı Yüklendi hatası
 • HTTP 502
 • 502 Kötü Ağ Geçidi (bad gateway) nginx
 • Error 502

502 Bad Gateway Hata Nedenleri

Herhangi bir tarayıcıda ve herhangi bir bilgisayarda 502 Bad Gateway hatasıyla karşılaşabileceği doğrudur. Sunucular arasında bir iletişim hatası olduğunda veya bilgisayarın erişmeye çalıştığı sunucu mevcut olmadığında olur. 502 Bad Gateway hatası birden fazla nedeni var olabilir. Büyük olasılıkla, bunun nedeni, bilgisayarın iletişim kurduğu kaynak sunucunun tamamen kapalı olmasıdır. Bu durumda, bilgisayarın bu sunucudan bilgilere erişemez. Ayrıca sunucunun geçici olarak kapalı olduğu anlamına da gelebilir.

Başka bir neden, hatalı bir güvenlik duvarı olması olabilir. Güvenlik duvarını, bilgisayar virüsleri, bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlar ve diğer tehlikeler gibi zararlı yabancılardan koruyan bir güvenlik sistemi olarak düşünülebilir. Bazen hatalı veya aşırı korumacı bir güvenlik duvarı, güvenli bir siteye erişirken bile bu hatayı gösterebilir. Domain sunucularının (Domainin IP adreslerine çeviren) çalışmıyor olması da mümkündür. Eğer bu gibi durumda karşılanırsa, 502 Bad Gateway hatası ile karşılaşılabilir ve bu durumda yapılabilecek bir şey yoktur.

502 Bad Gateway Hatasının Çözüm Yolları Nelerdir

502 Bad Gateway hatalarının bazı çözüm yolları şu şekildedir:

 1. Web Sitesini Yeniden Yükleyin : Bu 502 hatalı ağ geçidi hatasının genel nedeni, geçici ağ tıkanıklığıdır. Bu nedenle, bu hatayı düzeltmenin en kolay yolu, web sayfasını birkaç kez yeniden yüklemektir.
 2. Başka Bir Tarayıcı Deneyin : Web tarayıcı web sunucusuna bağlanamadığı zamanlar olabilir. Bu senaryo için ideal çözüm, web sitesine erişmek için diğer farklı tarayıcıları kullanmak veya gizli modu çalıştırmaktır.
 3. Tarayıcınızın Önbelleğini Temizleyin : Önbelleğe alma sorunuyla ilgili bir şey olabilir. 502 hatası düzeltilse bile tarayıcı geçici olarak güncellenememesine neden olur. Aşağıdaki daha karmaşık yöntemleri denemeden önce tarayıcının önbelleğini temizlemeli ve çalışıp çalışmadığını görülmeli
 4. DNS Sunucularını Değiştirin : Varsayılan olarak, DNS sunucusu ISP tarafından otomatik olarak atanır. Bu sorunu çözmek için DNS sunucunuzu geçici olarak kendi Google veya Cloudflare gibi bir genel DNS ile değiştirebilir.
 5. Eklentileri ve Uzantıları Kontrol Edin : 502 hatalı ağ geçidi hatasının nedeni uyumsuz eklentiler ve uzantılar da olabilir. Bu durumda, WordPress yönetici alanından tüm eklentileri ve uzantıları devre dışı bırakılması gerekebilir.

Top