Ülkemizdeki Başlıca Gazetelerin Tarihçesi

Ülkemizdeki Başlıca Gazetelerin Tarihçesi

Ülkemizde yıllardır yayın yapan başlıca gazeteleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Hangi gazete şirketleri kaç yılında kurulmuş? Kim kurmuş? Hangi gazeteler ülkemizde daha çok satılıyor? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar…

(Alfabetik sıraya göre listelenmiştir.)

1. Akşam Gazetesi

Akşam gazetesi Sancak Medya Grubuna ait olan bir gazetedir. 2013 yılında TMSF’ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devredilmiş olup genel yayın yönetmeni Mehmet Ocaktan’dır.

Akşam gazetesi, 20 Eylül 1918’de kurulmuştur. İlk sayısı tek yaprak ve küçük boy olan bu gazete milli mücadeleyi desteklemek amacıyla yayın hayatına başlanmıştır. Akşam gazetesi 1920 yılında yalnızca akşam çıkan bir gazete oluşuyla tanınmıştır. Bugüne kadar birçok kez el değiştiren Akşam gazetesi 18 Mayıs 2013 tarihinde gazetenin sahibi olan Mehmet Emin Karamehmet’in büyük miktarda kredi borçlarını ödememesi nedeniyle TMSF tarafından Akşam gazetesini de içerisinde barındıran Turkmedya Grubu şirketlerine el konulmuştur.  Haziran 2013’te ise gazetenin yeni yönetmenliğine Star ve Yeni Şafak gazetelerinde görev yapmış olan eski AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan atanmıştır. 21 Kasım 2013 tarihinde Turkmedya şirketi Sancak Medya Grubu’na satılmıştır. Akşam gazetesinin sloganı “Türkiye’nin gazetesi” ‘dir.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Gülay Göktürk, Cengiz Özdemir, Etyen Mahçupyan, Murat Kelkitlioğlu, Vedat Bilgin, Ufuk Ulutaş, Deniz Gökçe, Esin Gedik, Gönül Tol, Funda Özkan, Alaattin Metin, Kurtuluş Tayiz, Hümeyra Şahin, Kayahan Uygur, Emin Pazarcı, Turgay Güler, Alen Markaryan.

Resmi web sitesi: www.aksam.com.tr

2. Bugün Gazetesi

Bugün gazetesi, Türkiye’nin en aktif ulusal gazetelerinden birisidir. Koza İpek Grubu’na aittir.

Bugün gazetesi 2003’ten bu yana “Bugün” ismiyle günlük olarak çıkan bir gazetedir. Nazlı Ilıcak’ın eşi olan Kemal Ilıcak’ın açtığı Tercüman gazetesi’nin isim hakkı davalık olunca bu uzun süreç boyunca “Dünden Bugüne Tercüman” ve “Halka ve Olaylara Tercüman” isimli iki ayrı gazete kuruldu. 2005 yılında Ciner Medya Grubu’na ortak olan gazete “Bugün” adıyla değiştirildi. Kasım 2005 yılında ünlü işadamı Akın İpek gazeteyi satın aldı. Bugün gazetesi, Kanaltürk ve Bugün TV ile aynı şirket grubu altında yayın yapmaktadır. Sloganı ise “Türkiye’nin gazetesi” ‘dir.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Gülay Göktürk, Adem Yavuz Arslan, Aykut Işıklar, Ali Atıf Bir, Gültekin Avcı, Doğu Ergil, Tarık Toros, Nazlı Ilıcak.

Resmi web sitesi: www.bugun.com.tr

3. Cumhuriyet Gazetesi

Cumhuriyet gazetesi en eski gazetelerden birisidir. Gazetenin isim babası Atatürk’tür.

Cumhuriyet gazetesi, 7 Mayıs 1924’te kurulmuş olup geçmişten günümüze oldukça popüler isimleri bünyesinde barındırmıştır. Gazetenin ilk sayısında gazetenin önemli isimlerinden biri olan Yunus Nadi’nin Musta Kemal Atatürk ile yaptığı röportajı yayınlanmıştır. 1928’den sonra ilk sayfasında Ramiz karikatürleri, ikinci sayfalarında bilim adamlarının yazılarına yer ayrılan Cumhuriyet gazetesinde bu gelenek uzun yıllar boyunca devam etti. Cumhuriyet gazetesi o zamanlarda 8 sayfalık iken, İkinci Dünya Savaşı’ndan kaynaklanana kağıt üretimi yetersizliğinden dolayı 4 sayfaya kadar düştü. Başından çeşitli olaylar, kapatılmalar geçsede bugüne kadar gelen ve bugünde yayın yapmaya devam eden Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Can Dündar’dır.

Güncel başlıca köşe yazarları Can Dündar, Emre Kongar, Özgür Mumcu, Hikmet Çetinkaya, Nuray Mert, Orhan Bursalı, Mustafa Balbay, Ali Sirmen, Aydın Engin, Çiğdem Toker olmakla birlikte daha bir sürü köşe yazarı bulunmaktadır.

Resmi web sitesi: www.cumhuriyet.com.tr

4. Hürriyet Gazetesi

Hürriyet Gazetesi Doğan Medya Holding bünyesinde olan başlıca gazetelerden birisidir. Türkiye’de en çok satılan 5 gazete arasındadır.

Hürriyet Gazetesi, 1 Mayıs 1948 tarihinde Sedat Simavi tarafından kurulmuş olup dünden bugüne birçok kez el değiştirmiştir. İlk sayısını “Ürdün ve Irak orduları Filistin’e girdi” manşetiyle yayınlayan Hürriyet, günümüzde ülkemizin en çok satılan gazeteleri arasındadır. 1994 yılında Doğan Medya Holding tarafından satın alınan Hürriyet gazetesinin internet siteside ülkemizde en çok tıklanan haber siteleri arasındadır. Haziran 2011’de 9,5 milyon tekil ziyaretçi ile Avrupa’da en çok ziyaret edilen dördüncü haber sitesi olmuştur.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Ertuğrul Özkök, Doğan Hızlan, Mehmet Yakup Yılmaz, Sedat Ergin, Yalçın Doğan, Ahmet Hakan, Taha Akyol, Yalçın Bayer, İsmet Berkan, Hakan Ünsal, Ferudun Niğdelioğlu, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Tuna Kiremitçi, Ayşe Arman.

Resmi web sitesi: www.hurriyet.com.tr

5. Milli Gazete

Milli Gazete, milli görüş bakışıyla yayın yapan günlük gazetedir. 12 Ocak 1973 tarihinde İstanbul’un Cağaloğlu ilçesinde Hasan Aksay tarafından yayın hayatına başladı. Kendi matbaası olmadığı için bir süre baskısını başka gazetelerin tesislerinde sürdürdü. Günümüzde ise Sefaköy’de 40.000 metrekarelik bir alanda faaliyet göstermektedir. Genel yayın yönetmeni Mustafa Kurdaş’tır.

Resmi web sitesi: www.milligazete.com.tr

6. Milliyet Gazetesi

Milliyet gazetesi, Türkiye’nin en eski ve köklü gazetelerinden birisidir. Demirören Holding bünyesinde yayın hayatına devam etmektedir.

Milliyet gazetesi, 2, 3, 4 ve 5. dönem Siirt Milletvekilliği yapan Mahmut Soydan tarafından 11 Şubat 1926 tarihinde ilk sayısını yayınlamıştır. 1954 yılında Abdi İpekçi’nin yazı işleri müdürü olmasıyla birlikte Türkiye’nin en etkili siyasi gazetelerinden birisi haline gelen Milliyet gazetesi günümüzde de oldukça aktif bir siyasi rol oynamaktadır. 2012 yılında Demirören Holding tarafından satın alınan Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Fikret Bila’dır. Milliyet gazetesinin sloganı “Basında Güven” ‘dir. Eylül 2012 istaitsitklerine göre Milliyet gazetesinin internet sitesi Türkiye’de en çok ziyaret edilen siteler arasında 5. sırada iken Dünya genelinde ise 323. sıradadır.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Abbas Güçlü, Ali Eyüboğlu, Çetin Altan, Doğan Heper, Fikret Bila, Filiz Aygündüz, Gökçer Tahincioğlu, Kadri Gürsel, Mehmet Tez, Mehveş Evin, Nagehan Alçı, Nihat Ali Özcan, Selva Demiralp, Serpil Çevikcan, Tolga Şardan, Tunca Bengin.

Resmi web sitesi: www.milliyet.com.tr

7. Sabah Gazetesi

Sabah gazetesi ülkemizde en çok satılan gazeteler arasındadır. Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde yayın yapmaktadır.

Sabah gazetesi, 22 Nisan 1985’te yayın hayatına başlayan Dinç Bilgin tarafından kurulan bir günlük gazetedir. Ülkemizde en çok satılan gazeteler arasında olan Sabah gazetesine 2007 yılında TMSF’nin en koymasından önce haftalık ortalama 500 bin satarken TMSF’den sonra haftalık ortalama 350 bin satmaya başlamıştır. Günümüzde de halen bu rakama yaklaşık olarak satış istatistiği bulunmaktadır.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Ayşe Özyılmazel, Bülent Aras, Emre Aköz, Engin Ardıç, Erdal Şafak, Hasan Bülent Kahraman, Haşmet Babaoğlu, Hıncal Uluç, Hilal Kaplan, Murat yılmaz, Mahmut Övür, Mehmet Barlas, Melih Altınok, Meliha Okur, Okan Müderrisoğlu, Refik Erduran, Salih Memecan, Şelale Kadak, Yavuz Donat.

Resmi web sitesi: www.sabah.com.tr

8. Star Gazetesi

Star gazetesi günlük yayın yapan ulusal bir gazetedir. Haftalık ortalama 100 bin satmaktadır.

Star gazetesi, 8 Mart 1999 tarihinde Cem Uzan tarafından kurulmuştur. Sloganı “Milli İradenin Sesi” olan gazete Cem Uzan’ın Genç Parti’yle siyasete atılmasından sonra partinin yayın organı haline gelmiştir. 2004 yılında içerisinde Star gazetesini de bünyesinde bulunduran tüm Uzan grubu kuruluşlarına TMSF el koymuştur. Daha sonra Ethem Sancak tarafından Star Medya Grubu A.Ş’nin satın alınmasıyla değişime gitmiş ve günümüzde de oldukça iyi bir satış istatistiği bulunmaktadır.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Ahmet Kekeç, Mehmet Metiner, Aziz Üstel, Sibel Eraslan, Ardan Zentürk, Ahmet Taşgetiren, Yiğit Bulut, Beril Dedeoğlu, Orhan Miroğlu, Cem Küçük, Halime Kökçe.

Resmi web sitesi: www.star.com.tr

9. Takvim Gazetesi

Takvim gazetesi, Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde yayın yapan günlük gazetedir. Haftalık ortalama 130 bin satmaktadır.

Takvim gazetesi 27 Aralık 1994 tarihinde Merkez Yayın Holding tarafından kurulmuştur. 2007 yılında TMSF’ye devredilen ve ardından Atv ve Sabah gazetesini de bünyesinde bulunduran Turkuvaz Medya Grubu’nda yayın yapmaya devam etmektedir. Sloganı ise “Halkın gazetesi” ‘dir.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Ergün Diler, Bekir Hazar, Bülent Erandaç, Ekrem Kızıltaş, Nihat Hatipoğlu

Resmi web sitesi: www.takvim.com.tr

10. Türkiye Gazetesi

Türkiye gazetesi İhlas Yayın Holding bünyesinde yayın yapan günlük gazetedir. Haftalık ortalama 150 bin satmaktadır.

Türkiye gazetesi, iş adamı Enver Ören tarafından 22 Nisan 1970 tarihinde “Hakikat” adıyla yayınlanmaya başlanmıştır. İhlas Holding’in bir parçası olan ve holdingin ilk kurumu olan Türkiye gazetesi 1980’e kadar akşam dağıtılan bir gazete olmuştur. Türkiye’yi ilk kez abonelik sistemiyle dağıtım yapan gazete olan Türkiye gazetesi 10 Aralık 1989’da günlük 1.424.350 adet satarak halen kırılamamış olan tiraj rekorunu elinde bulundurmaktadır. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibi Ahmet Mücahid Ören’dir.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Abdüllatif Uyan, Ahmet Demirbaş, Hasan Sarıçiçek, Öcal Uluç, Ramazan Ayvallı, Vehbi Tülek, Rahim Er, Ömer Faruk Ünal, Ömer Söztutan.

Resmi web sitesi: www.turkiyegazetesi.com.tr

11. Vatan Gazetesi

Vatan gazetesi Demirören Holding bünyesinde yayın yapan günlük gazetedir. Haftalık ortalama 100 bin satmaktadır. Vatan gazetesi, 2 Eylül 2002 tarihinde kurulmuş olup merkez sol bir siyasi ile yayın yapan günlük gazetedir. Genel yayın yönetmeni İsmail Yuvacan olan Vatan gazetesinin merkezi İstanbul’dadır.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Dilek Önder, Güngör Mengi, Ruhat Mengi, Zülfü Livaneli, Reha Muhtar, Asaf Savaş Akat, Mehmet Berk Ergin, Okay Gönensin, Cengiz Aktar, Ruşen Çakır, Mustafa Mutlu, Süleyman Ateş, Rifat Sarıcaoğlu, Onur Kumbaracıbaşı, Oya Doğan, Güntekin Onay, Ersin Düzen, Cem Ceminay, Ömer Güvenç, Serhat Ulueren.

Resmi web sitesi: www.gazetevatan.com

12. Yeni Akit Gazetesi

Yeni Akit gazetesi Ramazan Fatih Uğurlu’ya ait islamcı bir çizgide yayın yapan günlük ulusal gazetedir. Haftalık ortalama 50 bin satmaktadır.

Yeni Akit gazetesi, 12 Eylül 1993 tarihinde Akit gazetesi adıyla kurulmuştur. 5 Aralık 2001’de Anadolu’da Vakit adını almıştır. Kurulduğu günden bu yana çeşitli hadiselerle değişime uğrayan ve islamcı bir yayın çizgisini takip eden Yeni Akit gazetesi yayınladığı yazılarla çoğu zaman eleştirilerin hedefinde olmuştur. Yeni Akit’in yazar kadrosunda eski Refah Partisi Rize milletvekili ve belediye başkanı Şevki Yılmaz, başörtüsünden dolayı mecliste yemin ettirilmeyerek milletvekilliği düşen Merve Kavakçı, eski bakanlardan Hasan Aksay ve 312 genel hakkındaki yazısı yüzünden yargılanan Asım Yenihaber ve Kenan Alpay gibi isimler yer almıştır.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Abdurrahman Dilipak Ali İhsan Karahasanoğlu, Asım Yenihaber, Hasan Aksay, Hasan Karakaya, Kenan Alpay, Merve Kavakçı, Şevki Yılmaz, Yavuz Bahadıroğlu, Ahmet Varol, Ali Erkan Kavaklı, Atilla Özdür, Ayhan Demir, Burak Karen, Ersoy Dede, Faruk Köse, Hacı Yakışıklı, Hüseyin Öztürk, İbrahim Bektaş, Kıvanç Tığlı, Latif Erdoğan, Mehmet Ali Tekin, Mehmet Doğan, Mehmet Koçak, Mehtap Yılmaz, Muhsin Meriç, Osman Atalay, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Serdar Demirel, Yaşar Değirmenci.

Resmi web sitesi: www.yeniakit.com.tr

13. Yeni Şafak Gazetesi

Yeni Şafak gazetesi Ahmet Albayrak’ın sahip olduğu islamcı ve sağ bir çizgi izleyerek yayın yapan bir gazetedir. Haftalık ortalama 110 bin satmaktadır.

Yeni Şafak gazetesi, Hekimler Birliği Vakfı Başkanı Dr. Yakup Yönten ve Tufan Mengi’nin öncülüğünde 19 Eylül 1994 yılında kurulmuştur. Vakıf, gazeteyi çıkardıktan 1,5 ay sonra ekonomik sıkıntılar yüzünden bir müdden yayına ara vermiştir. Daha sonra gazete dönemin Ensar Vakıf Başkanı Ahmet Şişman tarafından satın alınmış ve satın alındıktan sonra farklı bir kimlikle yayın yapmaya devam etmiştir. Gazetenin genel yayın yönetmeni İbrahim Karagül’dür.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Abdülkadir Selvi, Akif Emre, Ali Bayramoğlu, Atilla Yayla, Ayşe Böhürler, Cem Küçük, Faruk Beşer, Fatma Barbarosoğlu, Harun Tokak, Hayrettin Karaman, Hilal Kaplan, İbrahim Karagül, İbrahim Tenekeci, İsmail Kılıçarslan, Leyla İpekçi, Markar Esayan, Mehmet Metiner, Mehmet Şeker, Mustafa Kutlu, Müfid Yüksel, Osman Akkuşak, Osman Turhan, Ömer Lekesiz, Rasim Özdenören, Salih Tuna, Suheyb Öğüt, Tamer Korkmaz, Yasin Aktay, Yusuf Kaplan.

Resmi web sitesi: www.yenisafak.com

14. Zaman Gazetesi

Zaman gazetesi Feza Gazetecilik bünyesinde yayın yapan, haftalık ortalama 550 bin satarak Türkiye’nin en çok satan günlük gazetesi konumundadır.

Zaman gazetesi, 3 Kasım 1986 tarihinde gazeteci yazar Fehmi Koru’nun yönetiminde kurulmuştur. Gazete 35 ülkede, 10 farklı dilde, 2 farklı alfabede yayınlanmakla birlikte 10 ülkede basılmaktadır. 2011 yılında en çok basılan gazete olmuştur. Aynı zamanda Zaman gazetesi Türkiye’deki ilk internet sitesine sahip gazetedir. Çeşitli olaylardan ötürü Zaman gazetesi sık sık hedef gazete olmuştur. Genel yayın yönetmeni Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici’dir.

Güncel köşe yazarları ise şu kişilerdir: Ahmet Kurucan, Bülent Korucu, Ekrem Dumanlı, Mustafa Edib Yılmaz, Mustafa Ünal, Mümtaz’er Türköne, Nuriye Akman, Sevgi Akarçeşme, Süleyman Sargın, Turhan Bozkurt.

Resmi web sitesi: www.zaman.com.tr

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Gerekli tüm alanları doldurunuz *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Güvenlik *