29 Nisan 2017’den bu yana kapalı olan Wikipedia, içerisinde barındırdığı bazı içerikler nedeniyle kapatılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti devletinden ilk etapta içeriklerin silinmesi istenmiş ve silindiği takdirde tekerrür açılabileceği belirtilmişti. Wikipedia yönetimi ise vakalar daha sıcakken bu karara rest sürüklemekle kanaat etti.

Şimdi ise Bilgi ve Teknolojileri Kurumu’ndan Wikipedia’ya uygulanan yasakla ilgili söyleme geldi! Konuyla ilgili söyleme yapan BTK Başkanı Fatih Ömer Sayan, Wikipedia idaresiyle Konuyla ilgili konuştuklarını ve her şey pozitif giderse yasağın önümüzdeki günlerde kalkabileceğini söyledi. Ayrıca Başkan Sayan, bu yasağı ve mülakat sürecini Twitter ve Youtube’un menedildiği yarıyıllara benzetti.

Wikipedia’ya nasıl girerim?

Kullandığınız aygıtın DNS ayarlarını değiştirerek veya VPN kullanarak Wikipedia’ya Türkçe olarak ulaşmak muhtemel. Ama tam bunlarla uğraşmak istemeyenler, tıkladığı Wikipedia irtibatının içerisinde yer alan “wikipedia” sözcüğünün önüne bir adet sıfır 0 koyarak basitlikle siteye ulaşabilirler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here