Ülkelere Göre 2015 Yılındaki Dijital Oyun Gelirleri

Türkiye’de oyun sektörü her gün gelişmekte. Buna bağlı olarak oyun gelirlerinde artış meydana geliyor. Newzoo’nun son araştırması da oyun sektörüyle ilgili. Araştırmaya göre dünyada oyun sektörünün değeri 91.5 milyar dolar. Yani listenin ilk 20 ülkesi yıllık olarak 83 milyar dolarlık oyun üretiyor. Bu rakam dünyadaki oyun sektörünün %90,8’ine eşit. Kısaca ilk 20 ülke oyun sektörünü ele geçirmiş durumda.

Oyun gelirinde listenin başını Çin çekiyor. Çin’in yıllık oyun üretimi 22.2 milyar dolar. Çin’in ilk sırada yer bulmasının en önemli sebebi tabiki nüfusu. 1.4 milyar kişinin yaşadığı ülkede 700 milyon internet kullanıcısı mevcut.

Listenin 2. sırasında ise ABD bulunuyor. 325 milyonluk nüfusa sahip ABD’nin neredeyse %90’ı internet kullanıcısı. ABD’de internet kullanıcısı sayısı 290 milyon. Oyun üretiminde Çin’in hemen arkasında olan ABD’nin yıllık oyun üretimi 21.9 milyar dolar. Hiç şüphesiz bunda Battlefield, Crysis, SimCity, Fifa ve Need For Speed’in yapımcısı Kaliforniya kökenli Electronic Arts’ın katkısı çok büyük.

Listenin 3. sırasında ise hiç kuşkusuz Sony’nin ürettiği Playstation’ın etkisiyle 12.3 milyar dolarlık oyun üretimine sahip Japonya geliyor. Japonya’yı 4 milyar dolar ile Güney Kore takip ediyor.

Türkiye yıllık 464 milyon dolar oyun geliriyle kendine 16. sırada yer buldu. Ayrıca 76 milyonluk nüfusa sahip Türkiye’de 40 milyon internet kullanıcısı mevcut.

İstatistikler:

[lightbox thumb=”http://bisosyal.net/wp-content/uploads/2015/10/oyun-gelirleri-bisosyalnet-2015.jpg”]

Türkiye’nin hemen üstünde 15. sırada yer alan Taiwan‘ın yıllık oyun geliri ise 767 milyon dolar. Türkiye’nin hemen altında 17. sırada yer alan 16 milyonluk Hollanda ise 463 milyon dolarlık bir gelire sahip. Hollanda için bir diğer ilginç istatislik ise, 16.8 milyonluk nüfusa sahip ülkenin 15.8 milyonu internet kullanıcısı.

Yazılımcılarıyla ünlü diye bilinen Hindistan ise listede istediği yeri bulamadı. 428 milyon dolarlık gelire sahip Hindistan Hollanda’dan hemen sonra 18. sırada kendine yer buldu.

Diğer ilginç istatisliklere bakacak olursak İzlanda göze çarpıyor. 337 binlik nüfusa sahip ülkenin 332 bin internet kullanıcısı mevcut. İzlanda’nın yıllık oyun geliri ise 13 milyon dolar.

En fazla internet kullanıcısına sahip ülke ise Çin. Çin‘in 740 milyon internet kullanıcısı mevcut.

Ayrıca nüfus ve internet kullanıcısı sayısına göre 100 ülkenin oyun gelirleri için TIKLAYINIZ.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here