Telefon Dolandırıcılarına Kanmayın!

telefon-dolandırıcılığı

Telefon dolandırıcıları nasıl taktikler izler? Korunmak için neler yapmak gerekir? İşte tüm soruların cevabı bu yazımızda!

Gün geçmiyor ki insanları dolandırmak için yeni yöntemler bulunmasın. Son günlerde bir çok vatandaş telefonlarına aldıkları sahte mesajlar ve aramalardan muzdarip durumda. Özellikle yaşlıları ve gençleri ağlarına düşüren telefon dolandırıcıları bir çok kişiyi dolandırmaya devam ediyor.

  Bakalım dolandırıcılar nasıl bir yol izliyor: Bir çok farklı numaradan arayarak vatandaşlara kredi kartlarından yaptıkları alışverişlerden dolayı 1.750 TL gibi büyük mevlalarda hediye çeki, S6 telefon, saat, çeyrek altın vb. ürünleri kazandıklarını ve bu hediyeleri alabilmeleri için 100 TL kargo bedeli/vergi bedelini ödemeleri gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca ”… tarihinde fatura ödeme merkezi tarafından 2550 tl değerinde samsung S6 cep telefonu kazandınız,” şeklinde mesajlar göndererek kargo bedelini ödemelerine müteakip, hediyelerinin ptt kargo ile adreslerine gönderileceğini, almazlarsa cezai işlem uygulanacağını söyleyerek bir çok kişiyi dolandırıyorlar.

  Bir anlık gaflet ile kargo bedelini ödeyen vatandaşlar, aldıkları paketin içinden kırık saat, adi parfüm, sahte yüzük gibi ürünlerin çıktığını söylüyor. Dolandırıcıların örgütsel bir şekilde çalışması; çağrı merkezlerinde çalışanların ikna kabiliyeti yüksek kişiler olması ve ünlü şirketlerin adını kullanmaları, vatandaşların dolandırılmasını kolaylaştırıyor. Telefonunuza böyle mesajlar ve aramalar gelirse dolandırıcıların işi olduğunu bilin ve dolandırılmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here