İşte iOS 9 Özellikleri!

İşte iOS 9 Özellikleri!

Apple’ın bugün düzenlemiş olduğu WWDC’15 etkinliğinde herkesin sabırsızlıkla beklediği iOS 9 tanıtıldı.

Siri’ye Yeni Özellikler!

Siri artık daha akıllı bir hal alıyor iOS 9’da. Siri arabanıza bindiğiniz zaman sizin arabada olduğunuzu anlıyor ve ona göre size uyarılarda bulunuyor. Spor yaparken veya aracınız içindeyken kulaklığınızı taktığınızda sizi algılıyor ve müzik uygulamasını açıyor.

Siri sizin tercih ve hareketlerinize göre arkadaş, uygulama veya mekan öneriyor. Siri artık sesinizle tam etkileşime geçiyor. Örneğin Haziran 2013’te çekildiğim fotoğrafları aç dediğinz zaman Siri, fotoğraflar içerisinden bu fotoğrafları bulabiliyor. Kısacası siri artık zaman kazanmanızda çok daha fazla rol oynayacak gibi gözüküyor.

[lightbox thumb=”http://bisosyal.net/wp-content/uploads/2015/06/ios-9-fotoğraf-bulma.jpg”]

iOS 9’da Gizlilik Öne Çıkıyor

Siri tüm verileri bilinmeyen olarak tutuyor. Siri ile yaptığınız tüm işlemler Apple ID’niz ile ilişkilendirilmiyor.

Spotlight Tamamen Yenilendi

Spotlight’ın yeni özelliği ile birlikte uygulamalardaki içerikleri de arayabiliyorsunuz. Örnek vericek olursak Twitter’da bir paylaşım yapmak istediğinizde bunu uygulamayı açmadan Spotlight’da yapabiliyorsunuz. Etkinlik içeren maillerinizi artık uygulamayı açmadan bildirim merkezi üzerinden takviminize ekleyebileceksiniz.

[lightbox thumb=”http://bisosyal.net/wp-content/uploads/2015/06/spotlight-yenilendi-ios9.jpg”]

Apple Pay

Passbook uygulamasının adı artık “cüzdan” anlamına gelen “Wallet” olarak değişiyor. Wallet ile tüm kartlarınızı ve biletlerinizi tek bir uygulama üzerinde toplayabiliyorsunuz. Apple Pay ile uyumlu bir çok uygulama iOS 9’da yerini alacak. Örneğin; Pinterest uygulamasında beğendiğiniz bir eşyayı direkt olarak Apple Pay üzerinden satın alabileceksiniz.

[lightbox thumb=”http://bisosyal.net/wp-content/uploads/2015/06/ios-9-passbook-wallet.jpg”]

Notlar Uygulamasının Tasarımı Değişiyor

iOS 9’un gelişiyle Notlar uygulamasıda değişiyor. Notlar uygulamasında artık notlarınıza kısayoldan fotoğraf ekleyebilir, çizim yapabilir ve notlarınızın görünümünü değiştirebilirsiniz. Notlar uygulaması tamamen değişecek diyebiliriz.

[lightbox thumb=”http://bisosyal.net/wp-content/uploads/2015/06/notlar-uygulaması-ios9.jpg”]

iPhone’a Güç Tasarrufu Modu Geliyor

Android cihazlarda yıllardır olan bu özellik 2015 yılında iOS 9 ile iPhone’a geliyor. Bu özellikle birlikte iPhone’un şarjı minimum seviyedeyken 3 saate kadar kullanım ömrü sunacak. Sonunda Apple şarj sorununa el atmış gibi gözüküyor.

iOS 9 Ne Zaman Gelecek?

iOS 9’un herkese açık beta sürümü temmuz ayında sunulacak. Tam sürümü ise sonbahar aylarında aşağıda belirtilen Apple cihazlarına gelecek.

iOS 9 Hangi Cihazlara Gelecek?

iOS 9 yeni modeller ile birlikte çok sürpriz bir telefona geliyor. iOS 9; iPhone 4s başta olmak üzere iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPod touch 5. nesil, iPad 2,iPad 3, iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2 ve iPad mini 3’e gelecek. 2011 yılında satışa sunulan iPhone 4s’e gelecek bu yenilikler Android kullanıcılarını oldukça kıskandıracak diyebiliriz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Gerekli tüm alanları doldurunuz *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Güvenlik *