Android 6.0 Marshmallow’un Özellikleri ve Kullanılabilecek Telefonlar

Android 6.0 Marshmallow’un Özellikleri ve Kullanılabilecek Telefonlar

android marshmallow

Android’in yeni güncellemesi Marshmallow, 13 Ekim tarihinden itibaren cihazlara gelecek. Peki hangi cihazlara gelecek ve hangi yenilikler olacak?

Android’in son sürümü olan 6.0 Marshmallow, şu anda Nexus 5 ve 6 gibi bazı saf Android işletim sistemine sahip cihazlarda önizleme sürümü olarak denenebiliyor. Fakat final sürümü 5 Ekim tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanacak. (Google lansmanda “haftaya” dedi ancak söylentiler hafta başlangıcı olan 5 Ekim pazartesiyi gösteriyor)

Daha önce Samsung, 6.0 Marshmallow’un hangi cihazlarına geleceğini duyurmuştu fakat bu sefer Sony, LG, Motorola, HTC gibi şirketlerin de hangi cihazlarına Android’in son sürümünün geleceğini açıkladı. Önce sırasıyla bu cihazlara bir bakalım ve sonrasında gelecek olan yeniliklere göz atalım.

Android 6.0 Marshmallow’un geleceği telefon modelleri:

  • Samsung Modelleri

Samsung Galaxy S6
Samsung Galaxy S5
Samsung Galaxy S6 Edge
Samsung Galaxy S6 EdgePlus
Samsung Galaxy Note 5
Samsung Galaxy Note 4 (tarihi net olarak belli değil)
Samsung Galaxy Note 4 Duos
Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Alpha

  • HTC Modelleri

HTC One M8
HTC One M8s
HTC One M8 EYE
HTC Desire Eye
HTC Desire 816
HTC Desire 820
HTC Desire 826
HTC E8
HTC E9
HTC Butterfly 2
HTC Butterfly 3
HTC One ME
HTC M8 Eye
HTC One M9
HTC One M9 +

  • LG Modelleri

LG Nexus 5X
LG G3
LG G Flex 2
LG G4c
LG G4

  • Sony Modelleri

Sony Xperia Z5
Sony Xperia Z5 Compact
Sony Xperia Z5 Premium
Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z3 Compact
Sony Xperia Z3 +

  • Diğer Telefon Markalarının Modelleri

Zenfone 2
Nexus 5 (2013)
Nexus 5X
Nexus 6 (2014)
Nexus 6P
Nexus 7
Nexus 9
Nexus Player
Huawei P8
Huawei P8 Max
Honor 4X
General Mobile 4G
Motorola Moto G (3. nesil)
Motorola Moto X Play
ZTE Blade S6
ZTE Axon

Android 6.0 Marshmallow ile gelecek olan özelliklerden bazıları şöyle olacak:

Kişiselleştirme

Bu aslında yeni bir özellik değil. Hatta Marshmallow’un kişiselleştirme özelliklerinin hazır olan birçok ROM’dan daha iyi olmadığı belirtiliyor. Yani daha üzerinde çalışılması gerekiyor.

Tablet Arayüzü

Android 4.0 sürümünden beri tabletlerin arayüzleri pek değişmedi, Marshmallow’la da bu şekilde devam edeceği belirtiliyor. Eleştiriler de bu yönde ikiye ayrılıyor; bir kısım bunun alışkanlıkların devam etmesi açısından bakıldığında iyi olduğunu savunurken diğer kısım ise ‘madem değişiklik yok, neden sürüm değiştiriliyor’ diyor. Kararı size bırakıyorum.

RAM Yönetimi

RAM yönetimini KitKat sürümüyle neredeyse tamamen değiştiren Android’in bu algoritma üzerinden Marshmallow’a pek bir şey katmadığı söyleniyor. Bunu, Android M’nin geliştiriciler için çıkarılan sürümünü deneyenler söylüyor. İyi bir RAM yönetimi için 4GB RAM’lik çözümlerin henüz yaygın bir şekilde telefonlarda kullanılmıyor olmasına rağmen multitasking özelliğinin optimize edilmediği belirtiliyor.

Kilit Ekranı ve Widget’lar

Marshmallow’un açılış ekranı güzel olsa da kilit ekranının Lollipop’a göre çok fazla değişiklik göstermediği söyleniyor. Kilit ekranında kullanılan widget’lar ve bildirimlerin hala aynı ve yeni özelliklere ait az sayıda widget ya da bildirim kilit ekranına taşınabiliyor. Ama Marshmallow’da bildirimlerin daha düzenli ve kişiselleştirilebilir olmasının artı puan olduğu söyleniyor.

Kaynak: webtekno.com

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Gerekli tüm alanları doldurunuz *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Güvenlik *