Son Yılların En Popüler Uygulaması; Instagram

İnsanlar tarafından ürünleri her daim kullanılan, kendini teknolojinin ilerlemesiyle yenilemesini bilen şirketleri incelemeye devam ediyoruz. Bu hafta fotoğraf çekmeyi seven insanların fotoğraflarını paylaştığı bir uygulamanın tarihine ineceğiz, Instagram.

Instagram da Facebook’dan nasibini almış bir şirket. Tabiri caizse Facebook piyasayı topluyor. Şirket 2012 yılında Mark Zuckerberg’ün şirketi tarafından 1 milyar dolara satın alınmış. Satın alındığı günün en çok konuşulan konusuydu Instagram. Ama çoğu kişi gelişim sürecini bilmez. Peki 2010 yılında kurulup 2 yılda 1 milyar dolarlık değere ulaşan Instagram’ın hikayesi ne şekilde tecelli etti? Buyrun beraber okuyalım.

Instagram’ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger‘dir. Asıl kurucu Kevin’dir. Mike ise kurucu ortaktır.

Kevin 1983’de Massachusetts’de dünyaya geldi. Kevin’in babası Zipcar’ın pazarlama bölümünde çalışıyordu. Mike ise 1986 yılında Sao Paulo’da doğdu. Mike’ın 2004 yılında Stanford Üinversitesi‘ni kazanınca Silikon Vadisi’ne gelene kadar hakkında pek fazla bilgi yok. Tanışmaları da bu üniversitede oldu. Kevin Stanford’da yönetim ve yatırım bilimleri okuyordu.

Kevin 2006 yılında üniversiteden mezun oldu. Mezun olduktan hemen sonra Odeo‘da stajyer olarak çalışmaya başladı. Odeo’nun kurucusu Evan Williams daha sonra Twitter‘ı da kuracaktı. Sonradan Odeo şirketine Biz Stone ve Jack Dorsey de dahil olacaktı. Bu isimler Twitter’ın fikir babalarıdır.

Kevin daha sonra Google‘da 2 yıl boyunca ürün pazarlama müdür olarak Gmail ve Google Reader projelerinde çalıştı. Bu aşamaya kadar Kevin programlama alanında herhangi bir tecrübesi bulunmuyordu. Genel olarak pazarlama alanıyla ilgileniyordu. Sıradaki durağı NextStop şirketinde işler biraz da olsa değişti. Kod yazmayı bu şirkette öğrendi. NextStop tatil yerleri tavsiye eden bir şirketti. Şirketteki 2. yılında NextStop Facebook tarafından satın alındı.

Bu satın alınmadan sonra Kevin Foursquare tarzı yer bildirimi yapan uygulamaların artacağını düşünüyordu. Burbn adında bir uygulamanın prototipini hazırladı. Burbn web tabanlı bir mobil lokasyon uygulamasıydı. Uygulama ile bulunduğunuz yerde Check-in yapabilir, fotoğraf paylaşabilir, gelecek için nereye gideceğim ne yapacağım tarzında plan yapabilir, yaptığınız yer bildirimlerinden puanlar kazanabilir ve fotoğraf paylaşabilirdiniz.  Ancak uygulamaya finans desteği lazımdı. Bir partide 2 girişimci ile görüştü ve hemen ardından o güvenle NexStop’daki işinden ayrıldı. Ayrılmadan hemen sonra yatırımcılardan 500 bin dolar finans desteği aldı. Bu arada Kevin bu finans desteği ile ilk elemanı işe aldı: Mike Krieger. Burbn Foursquare’in egemen olduğu zamana denk gelmişlerdi. Bu yüzden uygulama istenilen sıçramayı gerçekleştiremedi.

instagram-hakkinda

Instagram’ın Doğuşu

Kevin ve Mike katıldıkları girişimcilik kurslarından edindikleri tecrübelerin ışığında kullanıcıların karışık programları sevmediğini ve daha basit bir uygulama yapmaları gerektiğini düşündüler. Kısaca Burbn’in başarısızlığını karışıklığa bağlıyorlardı. O sıralar Kevin bir şeyi farketti. Burbn uygulamasını kullanan kullanıcılar en çok fotoğraf paylaşma özelliğini kullanıyorlardı. Artık Burbn’i rafa kaldırıp tek bir uygulamaya odaklanmak istiyorlardı. O uygulama da fotoğraf paylaşımı hakkında olacaktı.

8 haftalık süreçte Instagram’ın kodlamasını bitirdiler ve ekim 2010‘da uygulama AppStore’da yayınlandı. Instagram’ın adı “Instant” ve “Telegram” dan geliyordu. Bunun anlamı iste “Anlık Telgraf” dır. Akıllı telefon kullanıcıları uygulamayı çok sevmişlerdi. 11 tane basit filtre ile fotoğrafınıza filtre ekleyebilir, diğer ufak ve basit ayarlarla fotoğrafınıza son şekli verebilirdiniz. Düzenlediğiniz fotoğrafı paylaşarak arkadaşlarınızın yorumlarına sunmak da mümkündü. Hemen herkes fotoğrafçı olabiliyordu. Bir nevi amatör fotoğrafçılık doğuyordu.

Instagram AppStore’da yayınlandığı ilk gün 25 bin indirme aldı. İlk ayın sonuna gelindiğinde ise kullanıcı sayısı 1 milyondu. Yani hergün 100 bin kullanıcı uygulamayı indirip üye oluyordu.

Şubat 2011’e gelindiğinde Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in de arasında bulunduğu bir yatırımcı grup tarafından 7 milyon dolarlık bir yatırım alır. Yatırımdan sonra şirketin değeri yaklaşık olarak 20 milyon dolar idi.

Ağustos 2011 e gelindiğinde ise Instagram’daki toplam fotoğraf sayısı 150 milyona ulaşmıştı.

Uygulama hızla yayılıyordu. Eylül 2011’e yani Instagram 1. yaşına basmak üzereyken kullanıcı sayısı 10 milyon olmuştu.

Aralık 2011’de “Yılın iPhone Uygulaması” seçildikten sonra artık kaçınılmaz yükseliş başlamıştı.

2011 yılının sonuna gelindiğinde Instagram’ın 15 milyon abonesi vardı.

Nisan ayı şirket için dönüm noktası olacaktı. Android kullanıcıları da artık Instagram’ı istiyorlardı. Bunun üzerine nisan 2012’de Android için Instagram yayınlandı. Bu güncellemeden sonra kullanıcı sayısı 30 milyona dayandı. Artık Instagram’ın popülaritesi herkes tarafından biliniyordu.

Nisan ayı henüz bitmemişti. Facebook 1 milyar dolara Instagram’ı satın aldığında tarihler 2012 yılının nisan ayıydı. Şirket satılana kadar toplamda 57.5 milyon dolar yatırım almıştır. Satın alınmasından sonra yatırımcıların parası da ikiye katlanmış oldu.

2014 yılının sonlarına doğru ise şirketin değeri 35 milyar dolar olarak açıklandı. Kullanıcı sayısı ise 300 milyona dayanmıştı. Her geçen gün şirketin değeri artıyor.

Satın alınmadan önce Instagram’ın 13 çalışanı vardı. Birkaç milyon dolarlık şirketi sadece 13 çalışan ile idare etmek gerçekten büyük bir marifet olsa gerek.

Şirketin diğer bir altın kuralı ise pazarlama yapmamak. Yani şirket reklama inanmıyor ve şöyle diyor “Oysa biz pazarlamaya bir kuruş harcamadık. İyi ürünlerin alıcısı kendiliğinden gelir”.

Justin Bieber’in “Bende Instagram kullanıyorum” açıklamasından sonra uygulamanın popülerliği ciddi derecede arttı.

Bir rivayete göre ise 2004 yılında Kevin üniversitede öğrenciyken Mark Zuckerberg Kevin’e iş  teklifi götürüyor. Ancak Kevin okulda kalmayı tercih ediyor.

Şirketin 2014 sonu değeri 35 milyar dolardı ancak şuanda 50 milyar dolara yaklaştığı tahmin ediliyor ve 400 milyon kullanıcısı var. Günde 70 milyon fotoğraf paylaşılıyor.

Sadece 1.5 yılda sıfırdan 1 milyar dolarlık değere ulaşan bir şirket; Instagram…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here