Robotlar İnsan Hayatını Nasıl Etkileyecek?

  Robotlar iyiyi ve kötüyü ayırt edebilirler

  Robotların insanlar ile duygusal bağ kurması uzak ama robotların iyiyi ve kötüyü ayırt edebilmeleri mümkündür. Amerika’da bir Üniversite “valet” isimli bir araştırma programında yakın zamanda olası suç ve suçluları tespit etmek için çalışıyor insanların davranışlarını inceleyerek ve polise de rapor veriyor. Bugün Amerika’da bankalar 51 çiftin boşanmak üzere olduğunu 18 ay önceden bilebiliyorlar. Kredi kartı kullanma alışkanlıklarına bakarak.

  Eğer çok bilginin üzerinde bir takım yazılımlar, analiz araç gereçleri bize böyle sinyalleri verebiliyorlarsa hangi davranış iyi hangisi kötü konusunda da zaman içerisinde de biz yardımcı olabileceklerdir.

  30 sene içerisinde 2 milyar insan işsiz kalacak

  İş dünyası için bildiğimiz her şey değişiyor. Yüzyılın başına gidin ortalama şirket ömrü 60 yıl iken bugünlerde ise 10 yıl. Yüzyılın başına gidelim insanlar daha çok bir alan istiyorlar çalışmak için bugün ise ofis düzenini değiştiriyoruz. Bildiğimiz her şey değişti buna para da dahil. Bütün bunlar değişince tahminen 2030 senesine kadar bugün iş hayatındaki 2 milyon insan bugün yaptığı işi yaptığı yapamaz hale gelecek çünkü o işe gerek kalmayacak robot yapacak. Şirketlerde fatura kesen insanlar var, bütün bu süreçler elektronik olduğu için muhasebe kaydı olmadığı için muhasebeye ihtiyaç olmayacak.

  Bazı sağlık kontrollerini yapacak insana da ihtiyaç olmayacak bunların içerisinde doktorlar da var. Akıllı telefonumuz kimi sağlık kontrollerini yapıyor sadece karar verme aşamasında doktorlar devreye giriyor. 30 sene içerisinde 2 milyar insan işsiz kalacak.

  Otomobillerde değişim nasıl olacak?

  İnsanın da beynini kullanma kapasitesi artıyor, giderek daha fazla insan bilgili oluyor. Çocuklar anne babadan daha bilgili oluyor. Giderek daha yetenekli daha becerikli kapasitesi daha fazla insanlar doğuyor. Bütün bunların olduğu zaman robotların gelişmesi normal. Elektirk enerjisi bir frekansta yayın yapıyor her birey. Her frekansa yayın yapıyorsak başka frekansa komut gönderebiliriz oradan komutta alabiliriz. Nanoteklonoji sayesinde ise büyük işler küçük çipler sayesinde olması düşünülüyor.

  Bütün bu teknolojilerden bahsediyoruz ve hayatı değiştirecek. Bir çok büyük şehir coğrafi alanın yüzde 15’ini otopark olarak kullanıyor, insanlık açısından büyük bir hovardalık bu kadar yerimiz yokken. İşin ilginci ise muhtemelen otomobil endüstrisinin son elli yıldır otomobil işinde olmayan bir şirket değiştirdi. Otomobilin geleceğini otombilciler karar vermeyecek muhtemelen birilerinin izinden gidiyor olacaklar. O değişimi yapacak olan ise bir teknoloji şirketidir. Teknoloji hayatın her yerinde, şoförsüz otomobiller çok çok önemli. Uykusu gelmiyor yorulmuyor. Dolayısıyla daha güvenli ve bir biri ile konuşan araçlardan söz ettiğimiz için İstanbul’da 200 km ile bir biri arkasında güvenle seyreden otomobiller olacak hayatımızda belki bunlar uçmuyor olacaklar ama güvenle seyahat ediyor olacağız. Bir de bir yere park etmeden saklamak için uğraşmayacağız belki de bir abonelik sistemi ile araba değiştirebileceğiz. İstanbul’da bugün 2 milyon araç varsa aslında zaten hepsi ortalama günde 3 saat kullanıyorlar böyle bakınca 200 bin tane araç ile bu sorun çözebiliriz.

  Kaynak: www.e-kutuphane.com.tr

  Paylaş:

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here