Ramazan Ayı ve Önemi

Ramazan Ayı oruç tutma ayıdır. Ramazan, oruçla beraber nefislerin terbiye edildiği, zekat, sadaka ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, Kuran okuma, mukabele takip etme, teravih kılma, zikir, dua ve niyazlarla sevap ve mükafatın bol olduğu bir ayıdır.

Ramazan Bayramı, İslam dinine göre Hicri Kamer yılının dokuzuncu ayı olan Ramazan ayının ardından onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç günü boyunca kutlanan dini bir bayramdır.

Türkiye’de bu bayramda çocuklara şeker hediye edilmesinin gelenek haline gelmiş olmasına istinaden Şeker Bayramı da denmeye başlanmıştır.

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan ayı biterken, oruç da biter ve Ramazan bayramının ilk günü olan Şevval ayının birinci gününde oruç tutulmaz. Ramazan bayramının bu ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır, namazdan sonra ise hutbe okunur. Bunların ardından bayrama dair ziyaretler başlar; akraba ve arkadaş ziyaretleri, vefat etmiş olan büyüklerin ziyaret edilmesi vb. ziyaretler.

Ramazan Bayramı boyunca (3 gün) nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkelerde genellikle resmi tatil ilan edilir.

2016 Yılında Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2016 yılında Ramazan Bayramının ilk günü 5 Temmuz 2016 Salı’dır. Bayramın 2. ve 3. günü yani Çarşamba ve Perşembe günleride resmi tatil olmak üzere bu sene 3 günlük bir Ramazan Bayramı tatili bizleri bekliyor.

İftara ve Sahur Vakitleri Ne Zaman?

İftar ve sahur vakitlerini il il, dakika dakikasına takip etmeniz için sitemizi takip edebilirsiniz.

İftar ve sahura ne kadar kaldı? TIKLA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here