İslami Bitcoin geliyor!

İslami Bankacılık Konferansı’nda konuşan Bahreyn Merkez Bankası Bankacılık Himayesinden Mesul İdareyicisi Halid Hamad, petrol maliyetlerindeki metamorfozun bazı hükümetleri öteki sektörlerde yatırım yapmaya ve değişik çalgılar üretmeye ittiğini söyledi.

Bahreyn Merkez Bankası olarak FinTech sektörüne daha fazla yatırımcı sürüklemek için muhtelif çalışmalar yaptıklarını anlatan Hamad, şunları kaydetti:

Bahreyn olarak FinTech alanında bu bölgenin ana merkezi olmak istiyoruz. Banka kartları ve kredi kartlarının basılması, işlenmesi ve ödeme sistemleri konusunda 2014’te bir düzenleme yaptık. Bankalar bu alandaki maliyetlerini azaltmak istiyor. Kartlı ödemeler alanında lisans vermeye başladık. Bu sayede bu alanda hizmet veren firmalar Bahreyn’e gelmeye başladı. Bankalar, bulut bilişim maliyetlerini azaltmak istiyordu. Bunun için regülasyonlar yaptık. Amazon, bulut bilişim hizmetleri alanında Bahreyn’i bir merkez olarak kullandı. Bulut bilişimi sektöründen sadece bankalar yararlanmıyor, aynı zamanda hükümet ve diğer sektörler yararlanabiliyor.

Sanal para olarak adlandırılan Bitcoin’e de değinen Hamad, Bitcoin’in, gelecek senelerde yoğun olarak kullanılabileceğini, devirici mahsullerden bir tanesi olacağını ve şu anki kağıt paranın yerini alabileceğini söyledi.

Hamad, “Orta ve uzun vadede İslami Bitcoin bizleri bekliyor mu?” suali üzerine, “Evet, bekliyor. Natürel bunun bir ön şartı var. Tam ülkelerin bu teknolojiyi özümsemiş olması… Gelecek senelerde tek kullanılacak para üniteleri Bitcoin’ler olacak. Önümüzdeki senelerde kartların da ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Operasyonel maliyetleri ve tehlikeleri eksiltmek için ATM’lerden şahsi bilgilerinizi girerek işlem yapılacağını öngörüyorum.” diye konuştu.

BİTCOİN FİYATLARI NE KADAR?

Sanal para birimi Bitcoin’in değeri, ilk kez büyük bir borsada işlem görmeye başlamasının ardından yükselmeye devam ediyor.

Chicago’daki CBOE borsasında dün gece saatlerinde “XBT” koduyla operasyona açılan Bitcoin vadeli sözleşmeleri kısa vakitte takribî yüzde 15 çoğalış kaydoldu.

Ocak vadeli Bitcoin sözleşmeleri, 15 bin 460 dolardan başladığı borsa macerasına dün akşam saatlerinde 17 bin 730 dolara dek çıkmıştı. 12 Aralık sabah saatinde Bitcoin maliyeti 16 bin 500 dolar ortamında.

Analistler, Bitcoin vadelilerine müteveccih arzın beklenenden fazla olmasının maliyetlerdeki süratli çoğalışı birliktesi getirdiğini belirtiyor. Bitcoin’in spot piyasadaki maliyeti de hafta sonunda 14 bin dolara kadar geriledikten sonra şu gizemeler 17 bin 400 dolar seviyelerine kadar yükseldi.

CBOE’nin operasyon saatleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Zaman Dilimi’ne göre hafta içi her gün 09.30-16.15 olarak tanımlandı. Ayrıca, pazar günleri 18.00’den pazartesi sabah 09.30’a kadar devam eden ek bir seans bulunuyor.

Dünyanın en büyük borsa şirketçisi CME Group da vadeli bitcoin operasyonlarına 18 Aralık’tan itibaren başlayacağını duyurmuştu. Ayrıca, New York’ta faaliyet gösteren Nasdaq’ın Bitcoin vadeli sözleşmeleri için harekete geçtiği konuşuluyor.

Bitcoin’in vadeli piyasalarda işlem görmesinin, “balon” spekülasyonları nedeniyle kararsız kalan bazı yatırımcıların endişelerini giderebileceği öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here