Elon Musk Kimdir? (DEV İÇERİK)

Bu aralar dünyanın gündeminde olan ve bunu hakeden,  aynı zamanda Tesla Motors denilince akla gelen bir numaralı isim olan Elon Musk’ın biyografisini orjinal halinden tercüme edip bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Elon Musk Kimdir?

elon-musk-kim

Hayatı boyunca çeşitli başarılar elde etmiş olan Elon Musk’ın, Paypal’ı kurduğu, SpaceX‘te CEO ve CTO’luk, Tesla Motors’ta CEO’luk ve Solar City yönetim kurulu başkanlığıyla devam eden hayatının biyografisini sizler için derledik. Elon Musk aynı zamanda yüksek hızlı toplu taşıma sistemi olan Hyperloop’un vizyoneri. Şuanda ise dünyayı değiştirmek amacıyla yürütülen projelere yatırım yapıyor. Sadece bir girişimci veya yatırımcı değil, aynı zamanda mühendis ve bir mucit. Musk elektrikli araba ve uzay araçlarının dizayn edilmesinde büyük bir çabayla çalışıyor.

Elon Musk Silikon Vadisi’nde 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan 3 şirket (Paypal, SpaceX ve Tesla Motors) kurabilmiş olan 2. girişimci. Elon Musk kendini uzay ve enerji teknolojilerine adamış bir insan. Çok farklı şekilde ve her daim kazanmaya, iyiye ulaşmaya oynuyor. Onun en belirgin karakteristik özellikleri ise ısrarcılığı, şüpheci düşünmesi, kendini doğru analiz edebilmesi ve çok çalışması. (Haftada 80 ila 100 saat arasında çalışıyor.)

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Elon Musk, 28 Haziran 1971 yılında Pretoria, Güney Afrika’da doğdu. Üç kardeşten en büyüğü. Babası mühendis Errol Musk ve annesi beslenme uzmanı Maye Musk. Elon Musk çocukluğunu doğduğu yer olan Güney Afrika’da geçirdi ve 9 yaşında ilk kişisel bilgisayarını aldı. Elon programlamaya ilgisi olduğundan sürekli araştırıp öğrenmeye çalıştı ve 12 yaşında “Blastar” adında kendi yaptığı oyununu satarak 500 dolar kazandı. Aynı zamanda bu oyunu bir çok yerde haber oldu.

elon-musk-cocuklugu
Elon Musk’ın çocukluğu

Genelde ünlü veya başarılı insanların biyografilerinde kırılma anları vardır ve bu kırılma anları onları başarıya taşıyan mihenk taşıdır. Elon Musk’ın hayatında ise bir çok kırılma anı bulunuyor. Kırılma anlarından ilki 17 yaşında Pretoria’da bir liseden mezun olduktan sonra evini terk edip ailesinin desteği ile Amerika’ya taşınma kararıydı. Ama hemen Amerika’ya gidemedi. 1989 yılında Elon Musk akrabalarının yanına, Kanada’ya taşındı. Kanada vatandaşlığı alarak Montreal’e gitti.

En başta küçük işlerde çalıştı ve daha sonra 19 yaşında Kingston, Ontario’da Queen Üniversitesi’nde üniversite hayatına başladı. 2000’li yıllarda gelecekte 5 oğlunu dünyaya getirmesini sağlayacak olan eşi Justine ile tanıştı. Ancak 8 senenin ardından 2010 yılında Justine’den ayrıldı ve Talulah Riley adında İngiliz bir aktris ile ikinci evliliğini yaptı. Fakat 4 sene sonra yani 2014’te bu eşinden de ayrıldı.

Elon Musk iki sene Ontario’da okumaktayken sonunda 1992 yılında hayalleri gerçekleşmeye başladı; Amerika’ya taşındı. Pensilvanya Üniversitesi’nden aldığı burs ile Amerika’ya taşınabilmişti. Lisans öğrenimini fizik branşında bir sonraki sene tamamladı. Ancak eğitimini devam ettirerek ekonomi dalında da lisansını gerçekleştirdi.

Elon Musk, yetişkinlik depresyonu ile başa çıkmaya başladığında felsefi ve dini edebiyat araştırmalarına merak saldı. Ancak en önemli dersleri Douglas Adams’ın kitabı olan “Otostopçunun Galaksi Rehberi” (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) adlı kitabından aldı. Musk, en zor şeyin doğru soruları sormak olduğunu anladı ve doğru soruları sorarak gün geçtikçe yeni şeyler takip etmeye ve öğrenmeye başladı. İnsanlığın bilincinin limitlerini genişletmek zorunda olduğu ve bunu yapmak amacıyla doğru soruları sormaya devam etti ve insanlığın gelecekteki kaderinin en büyük etkisi olacak şeylerin neler olduğunu araştırmaya karar verdi. Araştırmaları sonucunda bunların internet, yenilenebilir enerji ve uzay olduğuna karar verdi. Kendince insanlığın kaderini en çok etkileyecek bu şeylerin üçüne de katkı sağlaması için paraya ihtiyacı vardı.

Zip2 ve PayPal Zamanları

kimbal-musk-elon-musk
Elon Musk’ın beraber Zip2’yu kurduğu kardeşi Kimbal Musk

1995 yılında Elon Musk Pensilvanya Üniversitesi’nden mezun olarak Stanford Üniversitesi’nin yüksek lisans programına “Uygulamalı Fizik” ve “Materyal Bilimi” konularında araştırmalar yapmak üzere girdi. Ancak ikinci günün sonunda yüksek lisans programından çıkarak kardeşi Kimbal Musk ile birlikte ilk IT şirketi olan Zip2‘yi kurdu. Haftalarca tüm gün boyunca çalıştı. Ofis olarak kiraladıkları depoda yaşadı. Karşılığını aldı ve maddi bir birikim sağlayarak şirketin en zor zamanları olan ilk iki yılda şirketi ayakta tutmayı başardı. O günlerde internet devri açılmış ve internet kullanıcı sayısı hızla gelişmeye başlamıştı. Ancak internet üzerinden henüz kimse kayda değer bir servet elde edememişti. Musk’ın kardeşiyle birlikte kurduğu Zip2 şirketi bunu yapan ilk şirketti. Gazetelerin New York Times gibi müşterilerine ek ticari hizmet sunabildiği bir mecra yarattı.

1999 yılında zamanın en büyük arama motoru olan AltaVista, Zip2’yi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar değerinde menkul kıymetler karşılığında satın aldı. Bu satışla birlikte nakit olarak şirket satın almalarda o zamanın bir rekoruna imza atılmış oldu. Musk, 20 milyon dolar ile hemen McLaren F1 ve özel jet gibi şeylere parasını harcadı. 1999 yılında Musk, o dönemde popüler olmaya başlayan elektronik ödeme sistemleri üzerinde çalışmalara başladı. X.com yeni işi oldu ve 2000 yılının mart ayında Peter Thiel ile Max Levchin tarafından yönetilen rakip firma Cofinity ile birleşti. Cofinity, PalmPilot ve diğer PDA kullanıcılarının cihazlarında şifrelenmiş veri depolamasını sağlayan yazılımlar geliştiriyor ve ilk dijital cüzdanı yaratmış oluyordu. 2001 yılında ise birleşmeden sonra X.com’un adı şuan oldukça popüler bir internet cüzdanı olan PayPal oldu ve Elon Musk Paypal’ın yönetim kurulu başkanı oldu.

Tesla Motors

Marc-Tarpenning-Martin-Eberhard-tesla-motors
Tesla Motors kurucuları Marc Tarpenning ve Martin Eberhard

2003 yılında mühendis iki arkadaş olan Martin Eberhard ve Marc Tarpenning, Tesla Motors’u kurdular. En başından itibaren şirket kendisini elektrikli arabaların ilk üreticisi olarak konumlandırdı ve Tesla Motors olarak insanlığı petrol yükünden kurtarmayı hayal ettiler. Musk ise bu yöndeki girişimleri her zaman destekliyordu. Elektrikle çalışan araba üretmek misyonuyla yola çıkan Tesla Motors’u fark eden Elon Musk bu şirkete 2004 yılında katıldı ve şirketin ilk yatırımlarında öncülük yaparak şirkete kişisel birikiminden 70 milyon dolarlık yatırım yaptı. Yönetim kurulu başkanı oldu ve şirketin yönetimine ilk katıldığında pek fazla bir değişiklik yapmadı. Musk, Lotus Elise’den ilham alınıp yapılan ilk elektrikli arabaları Tesla Roadster’in dizayn edilmesinde aktif olarak rol aldı. Gövdede karbonfiber kompozit malzeme kullanarak ağırlığı hafifletmek, pil modülünü geliştirmek ve farlar gibi bazı kısımların dizaynını gerçekleştirmek adına sürekli ilk otomobilleri üzerinde çalıştı. 2006 yılına geldiklerinde proje gazetelere çıkmıştı ve Google‘nin kurucuları olan Larry Page ve Sergey Brin gibi birçok yatırımcıyı Tesla Motors’a çekmeyi başardı. Toplam yatırım miktarı 100 milyon doların üzerine çıkmıştı.

Herşey güzel giderken 2007 yılında Tesla Roadster üretime girmek üzereyken Musk için ardı ardına kötü şans silsilesi başladı. Bazı yönetimsel hatalardan dolayı arabanın satış rakamı ilk başta reklamı yapılan 92.000 doların iki katına kadar çıktı. Üstüne birde kuruculardan olan Martin Eberhard Tesla Roadster için yaptığı konsept şanzımanın işe yaramaz çıkıp arabanın bir yıldan daha fazla bir süre sonra satışa çıkmasına sebep oldu.

Bu şanssızlık süresi boyunca Elon Musk kriz yönetimini güzel bir şekilde gerçekleştirdi ve Eberhard ve birkaç kilit insan dahil projenin gelişmesini engelleyen herkesi kovdu. Bu süreçten sonra şirketi kendi başına yönetmeye başladı. Eberhard geçici bir CEO olan Michael Marks ile yeri değiştirildiği için dava açtı ancak problem sorunsuz ve barışçıl bir şekilde halledildi ve anlaşmazlığın hiçbir detayı halka sızdırılmayarak Tesla Motors güzel günlere doğru tekrardan yol almaya başladı. Aralık ayında Ze’ev Drori, Tesla Motors’a CEO ve başkan olarak atandı. Elon Musk çok daha iyi bir CEO idi ve Ze’ev Drori’nin yerine Musk geldi. Drori ise başkan yardımcısı oldu ve şirketi 2008 yılında bıraktı.

[quote font=”0″]Tesla burada ve elektrikli otomobil devrimi için savaşmaya devam edecek. -Elon Musk [/quote]

[social icon=”momizat-icon-twitter” link=”” size=”16″ ] Bu sözü Twitter’da Tweet’le 

Krizin eşiğindeyken Musk başarılı bir şekilde masrafları kısmaya devam etti; çalışanların sayısını azalttı, tedarikçilerden daha düşük fiyatlar talep etti, bazı ofisleri kapattı vb. şeylerle masrafları minimuma indirdi. Bunların sonucunda ise Tesla Roadster 2008 yılında gün yüzüne çıktı ve fiyatta küçük bir artış ile 20.000 dolara ulaştı. 2008 yılının ilkbahar mevsiminin sonlarına doğru en zor zamanlarını yaşarken Elon Musk, karısının kendisini ilgi eksikliği ve tiranlık ile suçlayan eşi Justine’ye boşanma davası açtı. Tesla Motors’u kurtarmak için Musk, ana hissedarı olduğu bir yazılım şirketi Everdream’in Dell tarafından 120 milyon dolara satın alınmasındanda ekstra bir kazanç elde etti. Son 20 milyon dolarını Tesla Motors’a yatırdı ve en sevdiği arabası olan McLaren F1’ini sattı ve bu fedakarlıkların sonucunda şirketi batırmaktan kurtardı. Musk, hatta şirketin batması durumunda müşterilere kendi parasından para iadesi yapacağının garantisini verdi. 

Bu süreçlerden sonra işler iyi gitmeye başladı ki, bu normal otomobil endüstrisinin kötüye gidişinde fazlasıyla etkileyici bir olaydı. Uluslararası bir Alman otomotiv şirketi olan Daimler, Tesla’ya 50 milyon dolar yatırım yaptı ve ABD Enerji Bakanlığı Tesla Motors’un devrimsel ulaşım şirketlerini içeren bir grup içine alınmasını onaylayıp tercihi faizi olan borç almasını onayladı. Daha sonrasında bazı şüpheciler devletin Tesla’ya olan desteğini eleştirdi, çünkü Tesla Motors ürünleri sadece zenginlere hitap ediyordu.

“Elektrikli araba” lafı genellike yavaş, hantal ve kötü arabaları akılda canlandırır fakat Tesla Motors’ta işler hiçte bu şekilde değil. Tesla’nın elektrikli arabaları hızlı ve diğer lüks spor arabalara görünüm olarak çok benziyorlar. Ancak daha sade ve ekonomik modelleri yapmak içinde planları var. Tesla Motors mühendisleri Daimler ve Toyota ile sürekli işbirliği içerisindeler. Bu şirketlerin hibrit (Hybrid) denen arabalarında hem elektrikli motor hemde içten yanmalı bir motor bulunuyor ve Tesla Motors’un teknolojisini kullanıyorlar. 2007 yılında General Motors yönetim kurulu başkanı Bob Lutz, elektrikli arabaları olan Chevy Volt’un yapımının nedeninin Tesla Motors olduğunu söyledi. Bob Lutz: “Eğer bir Silikon Vadisi şirketi bu denklemi çözebiliyorsa artık bana hiç kimse bu işin yapılabilir olmadığını söyleyemez.” dedi. 

29 Haziran 2010’da Tesla Motors halka arzını başlattı. ABD geçmişinde Ford’dan sonra halka açılan ikinci araba şirketiydi. Tesla Motors 10 yıldır kar edememiş olsa da NASDAQ piyasalarına 17 dolarlık hisse fiyatıyla giriş yaparak 225 milyon dolardan fazla yatırımı kaptı. Halka arza en uygun zamandı. BP’nin (British Petroleum) sebep olduğu petrol sızıntısı Meksika körfezlerinin ciddi bir kısmını kaplayıp sızıntı gittikçe büyümeye devam ediyordu. Bu durumda alternatif yakıta geçiş her zamankinden daha fazla insanlara mantıklı geliyordu. 5 Şubat 2015 tarihi itibariyle Tesla Motors’un hisse fiyatı 220 dolar ve piyasa değeri 27,44 milyar dolara ulaştı. Elon Musk ise Tesla Motors’un %30 luk büyük bir kısmına sahip. 

elon-musk-nasdaq
2010 yılında Tesla’nın halka açılmasından sonra New York merkezli NASDAQ önünde Elon Musk

Tesla Motors’un bu finansal başarılarının asıl nedeni EPA testinde tek şarj ile 426 kilometre yol gidebilen üst sınıf sedan Tesla Model S oldu. Model S’in üretimi 2012 yılında başladı ve başlangıç fiyatı 69,900 dolardı. Consumer Reports kurulu tarafından Model S’e 100 üzerinden 99 puan verildi. Model S’in tanıtımında Musk özellikle 20 yıl sonra üretime geçecek olan her iki arabadan birinin elektrikli olacağını söyledi. Hatta bu sözleri üzerine iddialara girmeye bile hazırdı. Ama en iyimser analistlerin öngörüleri bile Musk’ın tahmininin tutmayacağını söylüyor. Tabiki bu Tesla CEO’su Elon Musk’ı korkutmuyor, gerçeği süsleyip güzelleştirerek değiştiriyor. 

Elon Musk dünyanın petrole bağımlı hale geldiğine inanıyor. Bu bağımlılık ise sürekli iklim değişikliklerine ve sürekli jeopolitik huzursuzluklara sebep oluyor. Elektrikli motorlara karşı içten yanmalı motorların reddedilmesi bir fark yaratabilir. Bu sebepten dolayı Tesla Motors, Elon Musk için sadece bir iş değil. Musk, New York Times köşe yazarı olan John M. Broder ile Model S’in test sürüşü ile ilgili bir tartışma başlatarak kamu ilgisini devam ettirmeyi başardı. Belirtmekte fayda var; bu basın atışmaları gerçekleştiğinde yani 2013’ün ilk yarısında yalnızca satılmış 10.500 adet Tesla Model S vardı. 

Bu gelişmelerle birlikte ve Tesla Motors’un yeni araçlar çıkartmaya devam edeceği ve her aracının piyasaya damgasını vuracağı şüphesiz. Elon Musk’ın bu denli istekli ve üretken olup başarılı işler ortaya koyması dünyada ilham alınması gereken bir kişilik olduğunun bir kanıtıdır. Henüz daha 44 yaşında olan Elon Musk’ın daha yapacağı birçok iş var. Bu yazının sizlere ilham kaynağı olması dileğiyle… Daha nice iyi niyetli insanların dünyayı değiştirmesi ve dünyayı değiştirecek olan insanların Türkiye’den çıkması dileğiyle…

Ayrıca Elon Musk’ın hayatının bulunduğu “Elon Musk” adlı kitabı tüm kitapçılarda bulabilirsiniz. 

[images cols=”four” lightbox=”true”]
[image link=”1908″ image=”1908″]
[image link=”1907″ image=”1907″]
[image link=”1909″ image=”1909″]
[image link=”1910″ image=”1910″]
[/images]

Elon Musk’ın TED konferasındaki konuşması. Türkçe altyazı seçeneğiyle seyredebilirsiniz.

YAZININ DEVAMI GELECEK…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here