Çin’in mobil internet kullanıcı sayısı 557 milyonu geçti!

Çin kamu kurumlarından biri olan İnternet Ağ Bilgi Merkezi (CNNIC) ülkedeki internet kullanıcı sayılarına dair önemli rakamlar açıkladı. Söz konusu rakamlar Çin’in tek başına ayrı bir dünya olduğunu göstermeye fazlasıyla yetiyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, Aralık 2014 sonundaki rakamlara göre 649 milyon internet kullanıcısına sahip. Ülkedeki internet yaygınlığı yüzde 47.9 Mobil internet kullanıcı sayısı 557 milyona ulaşmış ve bir önceki yıla göre yüzde 11.4 büyüme söz konusu.

Mobil mesajlaşma uygulamaları oldukça yaygın

Çin’deki mobil mesajlaşma uygulamaları da oldukça yaygın. Mobil internet kullanıcılarının yüzde 90.6’sı herhangi bir mobil mesajlaşma uygulaması kullanıyor. Mobilde seyahat rezervasyonu en hızlı gelişen uygulama kategorisi olmuş ve geçen yıla göre yaklaşık yüzde 200 oranında büyüme göstermiş.

Mobil ödeme uygulamalarının kullanımı yüzde 73.2 oranında artarken, mobil bankacılık tarafında da yüzde 69.2 artış sağlanmış. İnternetten fiziksel dünyaya sunulan hizmetlerde büyük şehirlerde yüzde 39.2 oranında artmış.

Çin’in Ali Baba, Tencent ve Xiaomi gibi girişimlerin son dönemdeki ataklarıyla mobil internet ve mobil finans tarafında daha aktif bir pazar haline geldiği malum. Zira bu şirketler aktif mobil kullanıcı sayılarına paralel bir büyüme gösteriyor ve Çin’in geleceği için oldukça önemli bir yer tutuyor.

Hatırlatmak gerekirse Çin, geçtiğimiz yıl 618 milyon internet kullanıcısına ve 500 milyon mobil internet kullanıcısına sahip olduğunu açıklanmıştı.

3 YORUMLAR

  1. Uzun süredir bu siteyi takip ediyorumve oldukça yararşı bilgiler bulunmakta.
    Konu ile alakalı yorumum; zaten çin nüfus olarak önde ve az bile kullanıcı sayısı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here