Cep Telefonunda Kredi Kartına Taksit Yasağı Kalkıyor

Cep telefonu satışlarında uygulanan kredi kartına taksit yasağı kalkıyor. Yaklaşık 2 yıldır uygulanan ve ilk başlarda oldukça fazla tepki olmasına rağmen devam eden cep telefonunda kredi kartına taksit yasağı kalkıyor.

Milliyet gazetesinin yaptığı habere göre BDDK’nin (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) yürütmüş olduğu çalışmalarla birlikte cep telefonu alırken kredi kartına taksitli satış yasağının kalkması planlanıyor.Kredi kartı ve bireysel kredilere yönelik kısıtlamaların esnetileceğini belirten Milliyet, cep telefonu satışındaki kredi kartına taksitli satış yasağının kaldırılacağını, bireysel kredi vadelerinin 48 aya kadar uzatılacağını ve kredi kartındaki 9 taksit imkanının 12’ye kadar çıkarılacağını aktardı.

BDDK, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde genel taksit sayısını en fazla 9 ile sınırlandırmıştı. Elektronik eşya, bilgisayar, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6, beyaz eşya ve mobilya satışında ise 9 taksit ile kısıtlanmıştı. Gıda, akaryakıt restoran ve cep telefonu satışlarında taksitlendirme kaldırılmıştı. Konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesi ise 36 ay, taşıt kredilerinin vadesi ise 48 ay ile kısıtlanmıştı.

Bu gelişmelerle birlikte başta cep telefonu olmak üzere birkaç alandaki kredi kartı taksit yasağının kaldırılması, taksit sayılarının arttırılması ve bireysel kredilerindeki 36 ay taksit sınırınında 48 aya kadar çıkarılması bekleniyor. Gelişmeler resmiyete kavuştuğunda detaylı bilgi verilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here