Bitcoin (BTC) Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir cins dijital paradır. 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adında birisi tarafından ortaya atılmıştır. Normal paralar gibi ihraç edilmez, kağıda basılmaz ve kendi üretim kuralları dışında bir kanuna tabi değildir. Paranın el değiştirmesinde bir otoriteye ihtiyaç duyulmaz. Çok aracı olmadığından işlem komisyonu yok denecek kadar azdır. Bitcoin bilgisayarların çözdüğü karmaşık problemler sonucunda üretilir ve sonrasında el değiştirir. Bitcoin, bilinen ilk şifrelemeye dayalı paradır.

Bitcoin Neden Bu Kadar Popüler?

Bitcoin nedirsorusunun cevabını kısaca öğrendik. Peki nasıl bu kadar popüler oldu? Ülke sınırı yok, kanunlarana tabi değil, kart ücreti gibi ücretler yok, komisyon yok, gizlilik var ve çok kolay. İşte bu sebeplerle bitcoin kullanımı hızla yayıldı. Sağlam bir altyapısı olması da etkili elbette.

Satoshi Nedir?

“Bitcoin nedir” sorusunun devamında “Satoshi nedir?” sorusu geliyor desem abartılı olmaz. Bitcoin’in para birimi BTC olarak kullanılır. Kuruş olarak en küçük kısmı da 100 milyonda 1 BTC’dir. Buna da “Satoshi” adı verilir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin’in tamamen şeffaf bir teknolojisi vardır. Tamamen açık olan teknik dokümantasyona göre madencilik için karmaşık matematik işlemlerini yapmak gerekiyor. Bu da oldukça kuvvetli CPU (işlemci gücü) ihtiyacı anlamına geliyor. Bu gücü harcayıp istenen problemi çözen ve bunu kanıtlayanlara ödül olarak bitcoin verilir. Bitcoin böyle ihraç olur. Bunun dışında el değiştirerek tedavülde dolaşır diyebiliriz.

Madencilik Havuzları Nedir?

İlk çıktığı senelerde madencilik daha çok getirisi olan bir işlemdi. Çünkü geçen her sene madencilikten elde edilen bir blok için verilen ödül yarıya düşüyor. 2017 itibariyle bu ödül 12.5 BTC. Dolayısıyla madencilikte de havuzlar oluşturarak daha verimli işbirlikleri sağlanıyor ve güçler birleştiriliyor.

Çözülmesi beklenen problemde bir rastlantısallık da söz konusu. O yüzden örneğin 100 cihaz ayrı ayrı çalışırsa içlerinden birisi yarışı kazanacak ve diğerlerinin harcadığı zaman ve elektrik boşa gidecektir. Üstelik tek bir cihazın bitcoin üretmesi kabul edilebilir süreler değildir. Bu sebeple havuzlar oluşmuştur. Havuzlarda çeşitli kazanç modelleri vardır. Şu an o konuya girmeyeceğim. Siz de bir bitcoin madencilik cihazı alıp bu tür bir havuza dahil olabilirsiniz.

Bitcoin’e Neden Güveneyim?

Bitcoinin altyapısı gerçekten çok ustaca tasarlanmış. Dağıtık yapısı ve “konsensus” algoritmasıyla oldukça güvenli bir yapıdır. “Proof of Concept – İş İspatı” yapısıyla çok eşsiz bir yapı ortaya koyulmuştur (özellikle ilk çıktığı yılları düşünürsek). Çözülen problemin onaylanması için tüm ağa dağılması gerekmektedir. Böylece sahte işlemlerin kolayca sistem dışına atılması sağlanmıştır. Sonuçta güvenlik, siber güvenliğin ötesinde şifreleme algoritmalarıyla da korunuyor.

Bitcoin’e Değer Veren Şey Nedir?

Bir para biriminin değeri nereden geliyorsa aslında bitcoin’in değeri de oradan geliyor. Ülkeler paralarını basarken paraya dayanak olarak değerli bir maden seçerler. Değerli madenin bulunması için de fiziksel bir emek gerekir. Yani bulması kolay olmayan değerli birşey. İşte bu değerli maden yerine “çözülmesi zor matematiksel işlemleri” koyun. Gerisi yanı. Başta algılaması zor bir kavram ama irdeleyince gerçekten inovatif bir adım olduğunu görüyorsunuz.

Madencilik İçin Çok Elektrik Gerekmiyor mu?

Tam kapasite bir nükleer reaktörün şu an piyasada varolan tüm bitcoin madenciliği cihazlarını çalıştırabileceğini okumuştum. Buna karşın o kadar para için gereken gerçek madencilik için harcanan elektrik ise misli misli daha fazla. Bu açıdan bitcoin çevreci bir para birimi de diyebiliriz. Bu konuyu çok güzel anlatan şu videoyu izleyebilirsiniz.

Bitcoin Ağını Kim Kontrol Ediyor?

Aslında kimse sahibi olmamakla birlikte, isteyen herkes ağın bir parçası olabilir. Açık geliştirme dokümantasyonuna uygun yazılımı geliştiren her yazılımcı bitcoin ağına dahil olabilir.

Bitcoin Ağı Birisinin Eline Geçebilir mi?

Bitcoinin altyapısı olan “blockchain” özellikle dağıtıklık üzerine kurulu bir yapıdır. Bu tür bir tehditin gerçekleşmemesi için %100 garanti yok. Fakat sistem öylesine dağıtık ki; tamamını ele geçirmek çok da olası değil. Bunu aynı bir borsadaki tüm payları tek bir gücün satın almasına benzetebiliriz.

Toplam Ne Kadar Bitcoin Üretilebilir?

Bitcoin’in yapısı gereği madencilik ile üretilebilecek blok saysının bir limit vardır. Maksimum 21 milyon BTC üretilebilir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Geleneksel paralarla hesaplanan kur özerinden dönüştürülerek alınıp satılır. Bunun için öncelikle e-cüzdan (e-wallet) sahibi olmanız gerekir. Sonra kendi ülkenizin parasıyla satın alabilirsiniz. Satın almak ve bitcoin ile alışveriş yapmak farklı kavramlardır. Şöyle özetleyebiliriz; örneğin o anki TL/BTC kuruyla 1 BTC aldınız. Sonra bunu harcamak için başka cüzdanlara istediğiniz kısmını gönderebilirsiniz (aslında kısmi gönderme yoktur ama bunu sağlayacak yöntemler geliştirilmiştir). Sonra isterseniz BTC olarak cüzdanızda tutabilirsiniz veya BTC/TL kuruyla BTC’nizi satarak TL’ye çevirebilirsiniz.

Yatırım İçin Bitcoin Alınır mı?

Bitcoin, çıktığı yıldan bu yana ciddi artış sağladı (bakınız: https://bitcoincharts.com/bitcoin/). Üretimde  bir üst sınır olduğundan ve sağladığı avantajlardan dolayı giderek daha da değer kazanması bekleniyor. Bunun tersini savunanlar da var elbette. Bu bir risk!

Gizlilik Nasıl Sağlanıyor?

Bitcoin’in en belirgin özelliklerinden birisidir. İşlem yaparken gerçek kimliğinizi kullanmanız gerekmez. “hash” denen 32 karakterlik karmaşık bir kod sizi temsil eder. Tüm işlemlerinizi bu kimlikle yaparsınız ve gerçek kimliğinizi siz söylemedikçe kimse bilemez. Fakat tüm işlemler açık olduğu için yapılan işlemleri analiz ederek bazı kimlikleri ortaya çıkarmak mümkün olabiliyor. Bu sebeple tüm işlemleri aynı kimlikle yapmamak gerekiyor.

Şeffaflık Nasıl Sağlanıyor?

Tüm işlemler açık bir kayıt defterinde tutulur. Fakat bu işlemleri yapan kişilerin gerçek kimliği bilinmez. Yani bitcoin protokolünü öğrenirseniz şu ana kadar yapılan tüm işlemleri dökebilirsiniz. Gerçek kimlikler hariç tüm bilgileri elde edebilirsiniz. Yapılan tüm bitcoin işlemlerini blockchain.info sitesinden takip edebilirsiniz.

Bitcoin’in Geleceği Ne Olacak?

Şu an değeri ciddi bir yükseliş gösteriyor. Oldukça yaygın olarak da kullanılıyor. Fakat devletler için bir derece tehdit de oluşturuyor. Bir bitcoin işleminin içeriği, nereden nereye gittiği, alıcı ve verici gibi bilgiler olmadan bir emtia el değiştiriyor. Şöyle bir düşünürseniz bu gerçekten devrim niteliğinde bir sistem.

Bitcoin Yasal mı?

Bu cevabı zor bi soru. Bitcoin kullanımı dünya genelinde yasaldır. Fakat yaşadığınız ülkede yasak ise sorun olabilir. Türkiye’de bitcoin alıp satmak konusunda bir yasak yok. Bitcoin kabul eden yerler de günden güne artıyor. Fakat bitcoin maalesef yüz kızartıcı ve yasadışı konularda da kullanıldığından çok masum olmadığı noktalar da var. Bu da bir handikap oluşturuyor. Bu yüzden geleceğini sorgulamak da yanlış sayılmaz.

Özetleyecek olursak;

Bitcoin, oldukça inovatif ve geleneksel paraya bakışı gerçekten değiştirmiş bir kavram. Dünyada ve ülkemizde kullanımı da giderek yaygınlaşıyor. Kullanmadan önce ne olduğunu bilmek önemli. Bitcoin kullanmayı düşünüyorsanız;  “bitcoin nedir?, nasıl kullanılır?” konularını mutlaka öğrenmenizi öneririm. Umarım bu yazı düşünenler için yardımcı olmuştur. Sorularınızı yorumda belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here