Bir Facebook Hikayesi

    Bu yazımızda internet kullanıcılarının hemen hemen hepsinin kullandığı Facebook’un tarihine bir yolculuk yapacağız. Bu devasa şirket hangi şartlar altında kuruldu, hangi zorluklardan geçti hepsini inceleyeceğiz.

7 milyarlık dünyada 1 milyar üstü kullanıcı sayısı, yaklaşık olarak 2500 çalışan, 230 milyar dolarlık bir şirket. Facebook şuanda bu istatisliklere sahip. Popülerliğinin bu şekilde devam etmesi ve sağlam adımlarla birlikte ilerde değerinin daha da artacağı herkesin hemfikir olduğu bir konu. Bildiğiniz üzere Facebook Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Şirketin ilk adımları atılırken Mark henüz üniversitedeydi. Peki bu kadar büyük bir şirket buraya kadar nasıl geldi? Genç bir girişimci bilgisayar mühendisinin dev adımlarını buyrun beraber okuyalım.

Mark Zuckerberg 14 Mayıs 1984’de New York’da dünyaya geldi. Babası diş hekimi annesi ise psikiyatristdir. Ailesi Yahudi’dir ancak kendisinin ateist olduğunu açıklamıştır.

İlk site; facemash.com

Mark’ın lise hayatı başarılarla doluydu. Bu başarılar onu Harvard Üniversitesi Bilgisayar Bilimi bölümüne kadar taşıdı. Hikaye de üniversitede, 2003 yılında başladı.

Mark okulda kendisi gibi asosyel olan Eduardo Saverin ile birlikte takılıyordu. İkisi de matematikte akademik bir yeteneğe sahip ve diğer öğrenciler tarafından dışlanıyorlardı. Birgün Eduardo Mark’a 2 tane kızla çıkagelir ve akşam birşeyler yapmayı teklif eder. Teklif kabul edilir ancak gece boyunca kız Mark’a yüz vermez. Çok sinirlenen Mark büyük bir öfkeyle yurt odasına döner ve bilgisayarının başına oturur. Ve o gece o hışımla Harvard’taki en yakışıklı ve en güzel öğrencilerin seçildiği facemash‘i kurar. Sitede Harvard’daki bütün öğrenciler vardır. Ancak eksik olan birşey vardı, fotoğraflar. Mark öğrencilerin fotoğraflarına ulaşmak için okulun veri tabanı sistemini hackledi ve bütün fotoğrafları sitesine yerleştirdi. Bu hacklenme okul yönetimi tarafından öğrenilicince Mark disipline verildi. Bunun üzerine kendi isteğiyle okulu bıraktı. Aynı zamanda site okul yönetimi tarafından kapatıldı. Böylelikle Facebook’un temelini oluşturan site büyük bir hüsran ile kapatılmış oldu. Ancak gelecek için planlar daha bitmemişti.

facemash

Thefacebook

Mark okulu bıraktıktan sonra yeni bir site daha kurdu. İsmi “Thefacebook” idi. Bu site Harvardlı öğrencilerin internet üzerinden birbirleriyle bağlantı kurmasına yarıyordu. “thefacebook” ismi “paper facebook” dan gelmektedir. ABD’deki üniversitelerde öğrencilerin, öğretmenleri ve çalışanların kendilerini tanıtmak için kendi bilgilerini yazdıkları forma verilen isimdir. Sitenin ismi sonradan yalnızca “Facebook” olacaktır.

thefacebook_profile

Mark yurt odasında arkadaşlarıyla yaptığı kodlamalarla sitenin temelini oluşturmuş oldu. Thefacebook kullanıma açıldığında yıllar 2004’ü gösteriyordu. Sitede insanlar kendi profillerini oluşturabilecekler, arkadaş ekleyebilecekler ve bu profillerde yazılar,fotoğraflar paylaşabileceklerdi. İlk Facebook yalnızca Harvardlı öğrencilerin kullanımına açıldı. Ancak çok kısa zamanda Thefacebook’un ünü Boston’daki diğer üniversitelere,liselere hatta şirketlere kadar ulaştı. Bu yoğun ilgi karşısında Mark sitenin alanını genişleterek Thefacebook’u Boston’daki bazı lise ve üniversilere de açtı. Ve yalnızca 2 ay sonra site Amerika’daki en önemli 8 vakıf üniversitesinin yani Ivy League’in de kullanımına açılır. Daha sonra site Kanada, İngiltere, Meksika, Puerto Rico üniversitelerinin de kullanımına açıldı. Sitenin 18 aydaki bu başarısı herkes tarafından ilgiyle karşılanmıştı.

2004 yılına gelindiğinde Thefacebook henüz 1 yaşındaydı ama çoktan 1 milyon kullanıcısı olmuştu bile. Aynı yıl Mark ve onu destekleyen arkadaşları Amerika’nın Kaliforniya eyaletine taşındılar. Böylece Facebook şirketinin temelleri yavaş yavaş oturmaya başladı. Yine bu sene içerisinde Thefacebook  Paypal’ın ortağı Peter Thiel’dan 500,000 dolar yardım aldı.

2005 yılı Thefacebook isminden “The” ekinin atılmasıyla şuan bildiğimiz Facebook olmasının yılıydı. Bu sene içerisinde sitedeki kullanıcı sayısı yaklaşık olarak 5.5 milyon idi.

fb_2005

2006 yılına gelindiğinde Facebook bütün email adresleriyle üyelik kabul ediyor ve Kanada, Meksika, Yeni Zelanda ve Avustralya’daki liise ve üniversiteler de ağa katıldı. 2006 senesinin sonuna doğru ise Facebook internetteki tüm kullanıcılara açıldı. Facebook’a artık sadece lise ve üniversite öğrencileri değil, herkes üye olabiliyordu. Aynı zamanda bu sene içerisinde haber kaynakları eklendi. Eskiden kullanıcılar Facebook’da yalnızca profilden profile gezebiliyorlardı. Haber kaynağının eklenmesiyle herkes birbirinin ne yaptığını görebiliyordu. Bu sene ise 12 milyon kullanıcı ile kapandı.

fb_2006

2007 yılına gelindiğinde en büyük sıçramalardan biri yaşandı. Facebook bu seneyi 50 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile kapayacaktı. Aynı zamanda Microsoft’un katkılarıyla mobil Facebook iPhone için uyumlu hale getirildi. Ancak mobil uygulama bir sonraki sene yayınlanacaktı.

fb_2007

Facebook’un sohbetle tanışması 2008 yılında olacaktı. Artık kullanıcılar arkadaşlarıyla sohbet edebiliyorlardı. Aynı zamanda Facebook mobil uygulaması AppStore’da yerini almıştı. Bu sene 100 milyon üyeyle kapandı.

fb_2008

2009 yılında ise Like yani “beğenme” özelliği getirildi. Bu sene 350 milyon kullanıcı ile kapandı.

fb_2009

2010 yılında Mark yılın adamı seçildi ve bu sene 500 milyon kullanıcı ile kapandı.

fb_2010

Facebook 2011 ve 2012 yıllarında da gelişmeye devam etti. Son olarak 2013 yılında ise şuanki tasarıma en yakın tasarıma geçildi.

fb_2013

Artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan Facebook’un hikayesi bu şekildeydi.

2014 verilerine göre şirket dünyanın en değerli 22. şirketi. Teknoloji şirketleri arasında ise Apple, Google ve Microsoft’dan sonra 4. sırada kendine yer buldu. Şuanda ise Facebook’un değeri 1 milyarı geçmiş durumda. Şirketin yaklaşık 2500 çalışanı ve değeri ise 230 milyar dolar.

Dünyanın ve teknolojinin gidişatı bilinmez ama daha bebekler doğmadan bir Facebook hesaplarının olduğu düşünülürse Facebook’un daha da büyük başarılar kazanacağı aşikar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here