Apple Eski Cihazlarını Yavaşlatıyor mu?

Apple’ın her yeni iOS güncellemesi ile eski iPhone modellerini yavaşlattığı iddiası doğru mu? Doğru değilse ispatı var mı? Detaylar yazımızda.

iOS Güncellemeleri Telefonun Performansını Düşürmüyor

iOS güncellemeleri ile eski model çoğu iPhone sahipleri her defasında telefonu yavaşlattığını iddia ediyordu. Ancak bu iddianın yanlış olduğu ortaya koyuldu. Futuremerk araştırma ve analiz şirketinin yaptığı analizler sonucunda iOS güncellemelerinin eski model iPhone’ları eksi yönde etkilemediği ortaya çıktı. Bu analizlere göre iOS güncellemelerinin telefonda çok fazla etkisi olmadığı verilerle ispatlanmış oldu.

3DMark uygulamasının geliştiricisi Futuremerk, kullanıcıların uygulamaları üzerinden yaptıkları testlerden elde ettiği verileri açıkladı. Bu veriler cihazların GPU ve CPU performansını ölçmek için kullanılan 3DMark’ın testlerinden elde edildi.

İncelenen en eski cihaz olan iPhone 5s’e baktığımızda, GPU performansını gösteren grafiğe göre ortalama puan Nisan 2016 ile Eylül 2017 arasında nispeten istikrarlı kalmış. Telefonun CPU performansında da önemli değişiklikler olmadığı görülüyor.

Futuremark açıklamasında CPU performansı grafiklerinde muhtemelen küçük güncellemelerden kaynaklı olarak günlük kullanımda farkedilemeyecek derecede düşüşler olduğunu söylüyor.

iPhone 6’nın GPU performansı ise iOS 10’un yayınlanması ile birlikte giderek artan bir grafik çiziyor. Bu artış iOS 11 ile de devam etmiş. CPU performansında ise 2017’den itibaren bir düşme var. Ancak iOS 10 ile 11performansı aynı.

iPhone 6s’in GPU performansı iOS 10 ile birlikte zirve yapmış görünüyor. Daha sonraki düşüşlerle ise iOS 9’a benzer bir performans göstermiş. CPU performansında ise önemli değişiklikler yok.

Son olarak, iPhone 7 GPU performansında zaman zaman düşüşler olsa da iOS 11 ile birlikte yükselme sözkonusu. CPU konusunda zaman içinde düşüşler var. Ancak  son bir kaç aydaki güncellemeler ile iOS 11 benzer bir performansa sahip. Düşüşler de kullanıcının hissetmeyeceği oranda gerçekleşmiş.

Futuremark, “Karşılaştırma verilerimiz, kasıtlı olarak eski modellerin performansını düşürmek yerine Apple’ın eski cihazlarını güncellemelerle destekleyen ve iOS sürümleri arasında tutarlı bir düzeyde performans gösteren iyi bir iş çıkardığını gösteriyor” diyor.

Firma, işletim sistemini güncelledikten sonra kullanıcıların bir performans kaybı algılamasına neden olabilecek bazı faktörlerin bulunduğunu belirtiyor.

Futuremerk’e göre yeni özelliklere sahip güncellemelere bazı uygulamalar uyum sağlayamıyor. Ayrıca kullanıcıların en yeni modelleri gördükçe cihazlarının eski olduğunu düşünmelerinin psikolojik etkisi de kullanıcılarda cihazlarının yavaşladığı algısını oluşturuyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here