Android Oyun Nasıl Yüklenir? APK Dosyası Nedir?

Bu yazımızda yeni başlayanlar için Android’in temel dosya biçimi olan APK’yı ve detaylarını anlatacağım.

İlk defa Android kullanıyorsanız ve henüz resmiyete kavuşmamış olan ama arkadaşlarınızda veya başka yerlerde gördüğünüz uygulamaları yüklemek ve Android telefonunuzu dahada özelleştirmek istiyorsanız APK dosyalarının ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Size vereceğim bilgilerle tamamen özelleştirilmiş bir Android telefon kullanarak kendinizi özel hissediceksiniz. 🙂

Android APK Dosyası Nedir?

APK dosyası genelde oyun ve uygulama yazılımlarını barındıran bir dosya sistemidir. APK’yı indirerek istediğiniz programı Google Play’e bağlı kalmaksızın herhangi bir siteden o oyunu veya uygulamayı indirip kurabilirsiniz. Bu dosya türlerini yüklemek için internete bağlanmanıza bile gerek yok.

android apk oyun indir

APK Dosyalarını Bilgisayardan Nasıl Yükleyebilirim?

APK dosyalarını indirebileceğiniz bir çok site bulunmakta. Bu sitelerin içinde maalesef virüs barındıran sitelerde mevcut. Bu yüzden APK dosyası indirirken indirmek istediğiniz sitenin güvenilir olup olmadığını anlamanız gerekiyor, aksi halde telefonunuza virüslerin bulaşması kaçınılmazdır. Genellikle APK dosyalarını XDA gibi sitelerden indirmek daha çok tercih ediliyor.

Yükleme Talimatları;

İlk adım APK dosyasını bilgisayarınıza indirin. Daha sonra telefonunuza herhangi bir şey yüklemeden önce telefonunuza dosyanın erişimini açmalısınız. Dosya erişimini açmak için ; Menü > Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen kaynakları Google Play dışından uygulama yüklemenize izin vermek için işaretleyiniz. Bunun yanı sıra “ES File Explorer” gibi Android’inize bilgisayarınızdan yüklediğiniz dosyaları kolay bulabilmenizi sağlayan bir uygulamada yüklemeniz gerekiyor.

Cihazını bilgisayarınıza bağlayın. Karşınıza çıkan seçeneklerden “Medya oynatıcısı için bağla” seçeneğini seçin. Sonrada kolayca telefonunuzu bilgisayarınızda bulduktan sonra APK dosyasını sürükleyerek Android’inizde istediğiniz bir klasöre bırakın.

Eklediğiniz dosyayı önceden kurmuş olduğumuz “ES File Explorer” adlı uygulamayı kullanarak bulabilirsiniz. APK dosyasını bulup tıklayın ve yükleyin. İşte bu kadar kolay.

APK Dosyalarını Telefonumdan Nasıl Yükleyebilirim?

APK dosya yüklemenin 2. yolu olarak APK dosyalarını telefonunuz üzerindeki tarayıcı üzerinden de yükleyebilirsiniz. Tarayıcınızı açın ve yüklemek istediğiniz APK dosyasını seçin. Ekranın üstünde kutucuk göreceksiniz. İşlem tamamlandığında “İndirilenler” dosyasını açın ve .apk uzantılı dosyaya tıklayın. Tıklayınca kurulumu başlatmış olacaksınız ve kurulum bittiğinde uygulamanız kullanılabilir halde olacak. Bir diğer yolumuzda en az diğeri kadar kolay.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here