900 Milyon Tekil Kullanıcı, Günde 18 Milyar Mesajla Dev Bir Marka: WhatsApp

 3. Grup mesajlarını sessize alabilirsiniz.

WhatsApp kurulurken hangi zorluklardan geçti, kimler emek harcadı, nasıl gelişti? Facebook’a kadar uzanan bu uzun süreci bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dile kolay 900 milyon tekil kullanıcı, günde 18 milyar mesajlaşma, 19 milyar dolarlık bir şirket. Evet yanlış duymadınız. WhatsApp’ın yaklaşık olarak 900 milyon kullanıcısı var. WhatsApp üzerinden günde ortalama 18 milyar mesaj gönderiliyor ve şirket 19 milyar dolara Facebook tarafından satın alındı.

İsterseniz bu başarının en başına gidelim ve WhatsApp’ın ilk adımları nasıl atılmış bir bakalım.

    Jan Koum ve Brian Acton WhatsApp’ın kurucularıdır.

Jan Koum, 24 Şubat 1976’da Ukrayna’nın başkenti Kiev’de doğdu. 1992’de henüz 16 yaşındayken annesi ve büyükannesi ile birlikte Kaliforniya’ya taşındı. Kaliforniya’da yoksul bir hayat sürdükleri biliniyor. Evlerinin yalnızca 2 tane küçük yatak odası vardı. İlk başlarda annesi bebek bakıcısı olarak çalışmaya başladı. O sıralar Koum da bir süpermarkette temizlikçi olarak çalıştı. 18 yaşında geldiğinde programlamaya ilgi duymaya başladı ve San Jose Devlet Üniversitesi‘ne girdi. Okurken aynı anda bir yazılım şirketi olan Ernst & Young’da güvenlik denetçisi olarak çalışıyordu. Annesinin kanser olduğunu öğrendikten sonra ikisi de işlerini bırakıyorlar ve annesinin iş göremezlik raporu ile devletten yardım alıyorlardı. 1996 yılına gelindiğinde, eski kız arkadaşına sözlü ve fiziksel tehditde bulunduğu için San Jose mahkemesi tarafından eski kız arkadaşından uzak durması kararı verildi. Yıllar sonra 2014 de bu karar için şunları söyleyecekti, “Eski kız arkadaşıma yaptıklarımdan dolayı mahçubum. Ona karşı güç kullandım.”

Koum 1997 yılında Yahoo‘da altyapı sorumlusu olarak işe başladı. İlerleyen senelerde WhatsApp’ı birlikte kuracağı ortağıyla da bu şirkette tanışacaktı.

Brian Acton, 1972 yılında Michigan eyaletinde doğdu. Acton’un gençlik yılları Koum’a göre daha iyi geçmiştir. Liseyi Florida’da Lake Howell Lisesi’nde bitirdi. 1992 yılında Rockwell International şirketinde sistem yöneticisi olarak çalıştı. Bu işten sonra da Apple ve Adobe‘da ürün denetçisi olarak çalıştı. 1994 yılında Stanford Üniversitesi bilgisayar bilimi bölümünden mezun oldu. 1996 yılında gelindiğinde ise Yahoo’nun 44. elemanı olarak işe alındı.

Koum ve Acton’un tanışmaları bu döneme denk geliyor. Acton ve Koum, Koum’un iş yeri Ernst & Young’da tanışıyorlar. Tanışmadan 6 ay sonra Koum Yahoo’da iş görüşmesi yapılıyor ve işe alınıyor. Bu arada Koum San Jose Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor.

Birgün Yahoo’nun sunucularından biri bozulmuş. Bu arada Koum’da üniversite dersteymiş. Yahoo’nun  kurucu ortaklarından David Filo Koum’u aramış, arızadan bahsetmiş. Koum’un cevabı “Dersteyim” olmuş. Bunun üzerine Filo “Derste ne halt ediyorsun? Çabuk ofise gel” deyince Koum bir daha okula uğramamış.

Koum ve Acton 2007’nin Eylül ayına kadar Yahoo’da beraber çalışıyorlar. O tarihte işten beraber ayrılmaya karar veriyorlar. İşten ayrıldıktan sonra Güney Amerika’yı beraber geziyorlar. Ülkelerine döndükten sonra ikisi beraber Facebook’a iş başvurusu yapıyorlar. Ancak Facebook ikisini de reddediyor. 

whatsapp

İlk WhatsApp Fikri

Koum 2009 yılında yeni bir iPhone aldı. O tarihte Apple Store çıkalı ise henüz 7 ay olmuştu. Koum Apple Store ile birlikte yeni uygulama endüstrisinin çok daha büyük işler yapacağını anladı. Bunun üzerine Acton ile birlikte Rus arkadaşı Alex Fishman‘in evine bir akşam yemeğine gittiler ve bir uygulama geliştirmeleri gerektirdiğini anlattı. Koum çoktan uygulamanın ismini seçmişti bile, WhatsApp. “What’s up” kelimesine yakınlığını ona bu tercihi yapmasına neden oldu. 24 Şubat 2009’da ise WhatsApp isimli şirketlerini Kaliforniya’da kurdular.

WhatsApp kısa zamanda oldukça popüler olmuştu. Yükselişin birkaç önemli faktörü vardı. O zamanlar anlık mesajlaşma uygulaması olarak yalnızca BBM vardı. Ancak o da sadece Blackberry telefonlar arasındaydı.  Diğer bir faktör de WhatsApp’ın telefon numarasını kullanmasıydı. WhatsApp’ın hızlı yükselişi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ün dikkatini çekti. Zuckerberg ile Koum’un ilk buluşması 2012 yılının baharıydı. O zamandan Facebook’un WhatsApp’ı alacağı zamana kadar daha çok buluşma olacaktı.

2014 yılının başlarına geldiğimizde ise WhatsApp 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satıldı. Satılma işleminden sonra WhatsApp’ın isminin ve şirketin korunacağı, çalışanların bağımsız olarak devam edeceği açıklandı.

Şuanda ise WhatsApp’ın 900 milyon tekil olmak üzere 400 milyon aktif kullanıcısı var. Günde ortalama 18 milyar mesaj gönderiliyor. Şirketin ilginç tarafı ise ofiste çalışan yaklaşık 50 mühendis var. Yani mühendis başına 18 milyon kullanıcı düşüyor. Bu kadar az çalışan ile böylesine büyük bir şirketi idare etmesinin ilginç de bir olayı var. WhatsApp “Erlang” adı verilen bir fonksiyonel programlama diliyle yazıldı ve bu dil ile geliştirilmeye devam ediliyor. Her ne kadar fonksiyonel programlama 50’li yıllardan kalma olsa da WhatsApp mühendislerinin bu işi hakkıyla yaptığını söyleyebiliriz. Fonksiyonel programlama ise kısaca “fazla kullanıcının daha fazla eş zamanlı işlem” anlamına gelmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here